ІТ-ринок в Україні за останні роки зазнав вражаючого зростання. Близько 20% світових компаній мають офіси в нашій країні, в тому числі і в Житомирі. Це в свою чергу збільшує попит на підготовлених фахівців, на облаштовані офісні приміщення з відповідною технологічною інфраструктурою.
Більше про ІТ-напрямок, розвиток в нашому місті, перспективи та можливості розповість Житомир Майбутнього.
Найбільші ІТ-компанії в Житомирі
- Українська продуктова компанія «Viseven», котра має близько 90% всіх працівників по Україні саме в Житомирі. Спеціалізація компанії полягає в розробці власних продуктів, серед яких є і платформа для просування фармацевтичних препаратів. Відомо про співпрацю «Viseven» з «Житомирською політехнікою» та ЖДУ ім. І. Франка.
- Українська компанія «Infopulse», яка займається наданням сервісів з розробки ПО для багатьох відомих компаній, наприклад, «Security Systems», «Automotive» та інших представників.
- «ISM Ukraine». Компанія займається розробкою та реалізацією власних продуктів, використовуючи для цього сучасні технології.
- Ізраїльська аутсорсингова компанія «Ignite», котра надає послуги з розробки та підтримки ПЗ, в тому числі тестування.
- Представником американської продуктової компанії в Житомирі є «Jelastic», котра розробляє власну хмарну платформу для розробників. Склад партнерів поповнюють не лише кваліфіковані розробники, але й софтверні, аутсорсингові компанії.
- «Adyax» — французька аутсорсингова компанія, котра створює сайти, а також додатки для світових брендів, а також забезпечує ними урядові установи.
Даний перелік можна доповнити ще наступними назвами. Це німецька продуктова компанія «Cinegy GmbH», британська та американська аутсорсингові компанії «Softengi» та «Stuzo» відповідно. Приємно, що в цей список входить також українська компанія з ІТ-фахівцями в Житомирі — « Bliscom».

Перспективи Житомира та Житомирської області
Цікавими є думки керівних осіб ІТ-компаній в місті стосовно перспектив Житомирщини. Можна виділити такі основні моменти:
- зручність та комфорт, економія часу на дорогу додому та на роботу;
- реальні можливості для отримання якісної технічної освіти: хороші школи, університети, спеціалізовані курси;
- діалог навчальних закладів та ІТ-компаній, що позитивно віддзеркалюється на якості ринку праці. Це поштовх до успішного працевлаштування та до появи нових ІТ-компаній від амбіційних житомирян;
- до 2005 року в Житомирі ІТ-ринок був наповнений здебільшого іноземними компаніями, котрих приваблювала низька ціна розробок та відсутність конкуренції. З часом кількість українських компаній зросла, як і рейтинг, оплата спеціалістів;
- власники компаній відмічають, що все ще відчувається нестача добре підготовлених ІТ-спеціалістів.
Все це вказує на досить хороші перспективи розвитку ІТ-індустрії на Житомирщині. Наш край є сприятливим середовищем для розвитку ІТ-індустрії. Випускники навчальних закладів після випуску отримують запрошення на роботу, мають змогу показувати свої вміння ще під час навчання.

Спільнота та події в Житомирі
«GeekSpace» — є спільнотою представників ІТ в нашому місті, котрі займаються організацією освітніх заходів для ІТ-спеціалістів Житомира, а також для розробників. Інформаційно-комунікаційний простір присвячений ІТ-напрямку. Даний проєкт заснований для обміну знаннями між ІТ-спеціалістами різного рівня в місті та Житомирській області.
Варто декілька слів розповісти і про «PublicIT». Це конференція, котра присвячена web-розробці. Захід проходив в 2016 році та став першим в темі веб-розробки в місті.
«GeekSpace» ком’юніті — це свого роду комунікаційний майданчик, котрий поєднує ІТ-професіоналів. Саме тут проходить обговорення останніх тенденцій, учасники ІТ-спільноти обмінюються таким чином досвідом.

«Startup Thursday. Zhytomyr»
Обговорюючи ІТ-кластер, не можна обійти події, котрі періодично проходять в нашому місті. Одна з них — це змагання кращих стартап-проєктів. «Startup Thursday. Zhytomyr» став яскравим прикладом такої події, яка пройшла в 2019 році, а серед гостей були представники міської влади.
Цікавим є те, що влада прийняла «Програму організації підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти в Житомирській області 2019-2022 р.». Міська влада виділила 1 мільйон гривень, для створення ІТ-кластера «Полісся» в нашому місті з навчальним центром, лабораторіями, коворкінгом, бізнес-інкубатором. Це величезні можливості для молоді та всіх тих, хто цікавиться сферою ІТ:
- нові робочі місця;
- поєднання навчання та практики. В цьому якраз переваги дуальної освіти;
- підтримка молоді та заохочення створювати і розвивати власні проєкти.

ІТ-кластер «Полісся»
Поняття «кластер» для українців є відносно новим, проте вкрай важливим. В нього включають мережеві об’єднання підприємств, котрі взаємодоповнюють один одного.
Інноваційно-космічний кластер «Полісся» створили 12 січня 2020 року, відзначивши таким чином 113-ту річницю від Дня Народження Сергія Корольова — видатного земляка, конструктора Житомира. Серед завдань кластера виділяють розвиток космічних технологій, а також іміджу Житомира, популяризація наукових досліджень. Угоду урочисто підписали в «Gnatyuk Art Center».
Понад 20 міст України вже мають власні ІТ-кластери, серед них є і Житомир. Ось декілька складових.

Коворкінг «Острів Пасхи»
Це перший коворкінг в нашому місті, котрий розташований на території друкарської фабрики в центральній частині міста. Вільний офіс — альтернативний, творчий простір, котрий постійно розвивається.
В стінах закладу проходять різні заходи, лекції та тренінги, конференції, ініціативи від ІТ-спеціалістів.

ІТ-заходи
Їх пов’язують зі стартапами, інвестиціями, технологіями. Один з масштабних наукових та технічних фестивалів, наприклад, котрий проходить в стінах Державного університету «Житомирська політехніка» — «SpaceTechFest».
Ще одна цікава подія, котра пройшла в 2019 році та запам’яталась — це Форум «Polissia Tech Fest». Результатом події стало розкриття переваг дуальної освіти, залучення на територію Житомирщини провідних ІТ-компаній, популяризація ІТ-галузі. Про подію розповідав Артем Сачук, котрий займав посаду директора Агенції регіонального розвитку Житомирщини. Цікаво, що Агенція є співвиконавцем програми розвитку дуальної освіти, а форум став першим заходом, де були запрошені гості, серед яких найбільші ІТ-компанії міста.
Тож, в рамках дуальної освіти вже студенти навіть перших курсів мають змогу поєднувати навчання та роботу за фахом. Все це, на думку Артема Савчука, стане потужним поштовхом для ІТ-кластера міста, а також для залучення нових компаній.
Дуальна форма навчання передбачає навчання та працю, здобуття студентами теоретичного та практичного досвіду в компаніях, де гарантовано отримають робоче місце після випуску. Це втілення конкретних проєктів компаній-партнерів. Хіба не про такі гарантії мріють студенти? Ті, хто вже спробували, вже діляться враженнями та перевагами такої форми, рекомендуючи і іншим.
Можна з впевненістю відмітити, що ІТ-кластери позитивно впливають на процес розвитку ІТ-інфраструктури. Метою є поліпшення бізнес-середовища та залучення все більшої кількості інвестицій.
