П’ятниця, 29 Березня, 2024

Історія будинку у формі серця

Людина перетворює навіть вирішення побутової потреби на витвір мистецтва. Будівництво людина перетворила у архітектуру – своєрідну науку із своєю естетикою. Зараз ми поговоримо про Плаский будинок – пам’ятку архітектури Житомира за адресою пл. Перемоги, 8. Далі на zhytomyr-future.

Плаский будинок і реальність

Будівля збудована в середині ХІХ ст на розі вулиці Ілларіонівської (раніше Котовського, зараз – Михайла Грушевського). Бажаючи максимально використати територію, власник замовив своєрідний проєкт будинку. Художній стиль, в якому побудований будинок, – еклектика, тобто мішанина стилів. Його фасад створений у класицистичному і неоренесансному стилях. Якщо дивитися на нього згори – він має форму сердечка, якщо дивитися з боку через гострий кут на розі вулиць будинок здається пласким, ніби має лише фасад. Така своєрідна архітектура відзначається і на формах кімнат всередині будинку – на кожному поверсі є кімната із гострим кутом перетину стін, своєрідна форма коридору вздовж “крил” серця.

Сам будинок був побудований як міське пожежне відділення на садибі Златоровича, який очолював команду протипожежної оборони, яку створили у 70-тих років ХІХ ст. Він 30 років займав посаду брандмейстера (керманича пожежної охорони). З вікон будинку відкривається чудовий краєвид на площу Перемоги, Свято-преображенський і Кафедральний собори. Очевидно, що те, що з вікна будинку чудово видно частину міста, було дуже доречною під час виявлення пожеж навколо штабу вогнеборців.

У будинку розташовані “Міський інформаційний центр” та “Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування”. 2013 року будинок міг втратити свою унікальну візуальну “плоскість” – до нього хотіли прибудувати п’ятиповерхове приміщення для індустрії краси. Але житомиряни вийшли на мітинги проти забудови і замовник відмовився від реалізації цієї думки – мешканці вибороли “серце” Житомира.

Містичний і плітковий будинок-серце

Як і будь-яка непересічна річ, плаский будинок обростав плітками і міфами. Наприклад, існує міська легенда, що заможний купець збудував цей будинок на честь своєї коханої у формі серця. На жаль, ця красива романтична історія не має жодного підтвердження. Схоже, мешканці не мали інформації про площу території, але хотіли пояснити архітектурне рішення.

Також ходили плітки, що тут був будинок розпусти, який діяв до 1917 року. Звісно, тут вже є навіть часткова правда. Дійсно, на сучасній площі Перемоги був будинок розпусти на місці сучасного готелю “Житомир”, тож ця плітка розлетілася через незнання носіїв цього міфу, бажання прив’язати форму будинку до чутки про будинок терпимості на площі.

Будинок обростав легендами, які творчі житомиряни, вигадували, аби прикрасити своє місто. Фахівець із краєзнавства Мокрицький відзначає, що ця будівля – пам’ятка архітектури ХІХ ст. місцевого значення. Будинок-стіна – важливий пазлик в житомирську архітектурну мозаїку, а те, що мешканці міста вийшли проти прибудови, означає, що житомиряни розуміють це.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.