Сучасний цифровий світ вражає різноманіттям комп’ютерів, ноутбуків, планшетів та інших девайсів, що інколи дивує своїми горизонтами можливостей. Хоч би які технічні характеристики комп’ютерів не були вражаючими, та всі вони мають одну спільну рису у вигляді компактних розмірів. Та ще зовсім нещодавно, кілька десятиліть тому, ці розумні машини мали великі розміри, щоправда, тоді це мало кого цікавило, адже ніхто й не підозрював, що всі ці речі в ХХІ столітті будуть вміщатися в долоні. Далі на zhytomyr-future.
Коли з’явилися комп’ютери в місті? Міфи, легенди і факти
Якщо пересічним містянам поставити запитання: “Коли в регіоні з’явилися перші розумні машини?”, всі відповіді будуть сходитися на 2000-х роках. Загалом така думка має право на життя і в ній є здорове зерно.
В той час, як в пересічних жителів столиці стаціонарні комп’ютери почали з’являтися в фактично на зламі тисячоліть, то Житомир, як молодший брат, міг похизуватися тим самим ближче до 2010-х років.
Щоправда, державні установи, такі як “Укрпошта”, телеграфи, автовокзали та інші почали використовувати комп’ютери на перших роках ХХІ століття. Безсумнівно “машини” того часу виконували найпростіші завдання, але й більшого від них і не вимагалося.
Саме в цей часовий проміжок містяни почали масово усвідомлювати, що ці девайси неабияк потрібні в побуті і за ними майбутнє. Особливо яскравий сплеск появи комп’ютерів, а в найкращому випадку ноутбуків, в домівках житомирян припав на 2015 роки, коли в місті вперше почало лунати слово “ІТ”. Все вищесказане містянам здебільшого відомо, але сьогодні ми відправимося в минуле століття і відкриємо Житомир з іншої сторони.
“ENIAC”
Понад півстоліття тому, на вулиці московській, нині Небесної Сотні 43, розпочав свою діяльність Житомирський професійний ліцей, який зазнав різної слави, та то нас мало цікавить.
Далекого післявоєнного 1946 року, 15 лютого світ вперше почув про створення справжнього комп’ютера. Перший гігант, а таким він і був, адже важив шалених 30 тонн, а місця займав, як трикімнатні апартаменти, понад 160 квадратних метрів. Економним його аж ніяк не назвеш, адже споживав він чимало, до 150 кВт на годину.
Базувався цей монстр вартістю 500 тисяч доларів в приміщенні Пенсильванського університету і був побудований на вимогу армії США.
Саме ця подія спонукала керівництво Житомирського Ліцею, попри військові дії 2023 року, провести в стінах навчального цікавий захід і увіковічити цю подію в Житомирі.
Лютого 2023 року в приміщенні навчального закладу було проведено інформаційно-просвітницький захід “ENIAC” – перший в світі комп’ютер. Та цей вечір став лише приємним доповненням до головної події. Річ в тім, що для студентів ліцею була відкрита книжкова виставка, на якій підібрана фахова література. Здебільшого всі експонати присвячені саме появі першої розумної машини. Та крім того в бібліотеці зібранні друковані видання присвячені саме “ENIAC” та історії комп’ютеризації, як світової, так і української. Все книжкове зібрання отримало офіційну назву “Перший в світі комп’ютер та сучасні ПК”.
Повертаючись до теми появи перших комп’ютерів в Житомирі, можна згадати тих, хто першим прокладав інтернет-магістралі в місті. Містяни свого часу зрозуміли, що комп’ютер то є добре, та без інтернету він перетворюється в банальний калькулятор.
Першими провайдерами в місті стали славнозвісний “Укртелеком” і “Київстар” та до цього тандему можна ще додати “Net City” і “Vodafone”. Особливо відзначимо, що перші зразки інтернету для користувачів були, м’яко кажучи, ледь швидше равлика, коли одна сторінка браузера могла завантажуватися по кілька хвилин.
В сучасності місто є повноцінним членом величної технологічної світової родини і за рівнем наявності комп’ютерів Житомир не поступається іншим містам України, але немає межі досконалості, тож варто рухатися далі.