Неділя, 28 Квітня, 2024

Інтерактивний стіл CityScope для Житомира

Протягом 17-20 березня 2018 року в Житомирі проводили семінар “Виклики та перспективи розвитку кадастру в м. Житомир”. Експонатом, який привернув увагу публіки, став комп’ютер CityScope. Далі на zhytomyr-future.

Що за стіл CityScope та з чим його їдять?

Розробив цей інструмент для міського планування німецький університет Хафеннсіті (м. Гамбург). Це спеціальний комп’ютер із відповідною програмою з величезним сенсорним екраном. Інтерактивний стіл може прогнозувати, візуалізувати чи моделювати різні варіянти розбудови міста. Спершу обирається земельна ділянка, далі вводяться характеристики ділянки (площа, відстань від об’єктів інфраструктури тощо). Після опрацювання даних комп’ютер визначає кілька ділянок, які б підійшли.

Оператор інструменту може обрати ділянку самостійно, а може передати рішення штучному інтелекту. Однак цей інструмент не завжди може забезпечити роботу з конкретним ландшафтом — для функціонування накладається кілька мап одна на одну, тож проблема полягає насамперед у наявності цих даних.

Цей інструмент продемонстрували у чотирьох містах України — Житомирі, Вінниці, Чернівцях і Полтаві. Окрім звичайної демонстрації для потенційної угоди науковці “обкатували” інтерактивний стіл проєктування на прикладі мапи, які вже були опрацьовані машиною. Для заохочення інтересу працівника-оператора розробники ввели в робочий процес елементи ігровізації.

Генеральні плани Житомира

До ХІХ століття Житомир, як і більшість тогочасних міст, був, наче хаотичне мереживо вуличок. 1827 року з’явився за імператора Ніколая І перший генеральний план забудови міста. Він з’явився внаслідок співпраці землеміра Павла Кудрявцева та архітектора Уільяма Гесте. Генеральний план передбачав розбудову міста в радіально-кільцевій схемі. Хоча заплановане не вдалося втілити у життя повністю, це вплинуло на кістяк вулиць Житомира.

На початку 1930-тих ухвалено генеральний план “соціалістичної” забудови Житомира. Вона передбачала розширення промислової площі, житлового фонду, створення об’їздних шляхів тощо. Під час радянської влади генеральний план кілька разів змінювався у зв’язку з різними обставинами.

1997 року ухвалено Генеральний план міста Житомира незалежної України. Він передбачає збільшення чисельності населення, напрямки збільшення житлового фонду тощо.

Як з цього виграв би Житомир?

Ця інновація — досить дорогий прилад. Прилад надав би будівельникам змогу відстежити перепланування міста. Також міська проєктуальна адміністрація в разі розбудови великих проєктів громадських місць могла б демонструвати городянам різні варіянти, а платники податків, в свою чергу, голосували б за найкраще рішення. Наприклад, на цьому інструменті можна було б змоделювати ідеї реконструкції парку на Замковій горі, про що задумалися з 2021 року.

З другого боку, введення цього приладу в обіг — великий виклик. Насамперед необхідно зауважити, що потрібно зібрати, систематизувати й оцифрувати велику кількість електронних даних. Швидше за все, це робитиметься довго, а обійдеться — дорого. Ціна самої системи також відзначиться на бюджеті — 20 тисяч американських доларів за комп’ютер на час презентації навесні 2018 року. Хоча і саму машину можуть використовувати різні користувачі, але збір необхідної для її роботи інформації може обійтися у велику суму.

Загалом, в остаточному результаті введення інструменту CityScope для Житомира матиме виключно позитивні моменти, проте перед цим необхідно провести неабияку роботу для підготовки цього майданчику.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.