П’ятниця, 29 Березня, 2024

Сирена. Історія появи жахливого звука в Житомирі

Життя людини насичене різноманітними подіями, радісними і не дуже. Дорослішаючи вона починає розуміти, що є добре, а що погано. Де безпечно, а де не зовсім. Наша підсвідомість починає розуміти і розрізняти тривожні і небезпечні звуки від всіх інших. Які несуть небезпеку, а за які не варто турбуватися. Левова частка людей на планеті протягом життя деякі з них навіть і не чують. Одним з таких є звук тривожної сирени, який сповіщає про щось жахливе, адже сам він так і звучить. Всі, хто хоч раз на власні вуха чув його, з перших секунд розуміє, що нічого доброго не варто чекати. Далі на zhytomyr-future.

Історія 

Родоначальником прототипу сучасної сирени у 1799 році став вчений, винахідник і природознавець із Шотландії Джон Робінсон. Його пристрій лише частково видавав звуки з різною гучністю. Та в 1819 році винахідник з Франції Шарль Каньяр де Ла Тур використовуючи креслення свого колеги з Шотландії доопрацював її до того виду, який лише вдосконалювався з плином часу. Сам механізм видавав звуки і під водою, тому і назвав її Ла Тур “Сирена”. Цікаво, що на початку своєї історії сирени використовувалися виключно, як музичний інструмент. В давньогрецькій міфології Сиренами називали містичних жінок, що своїм співом заманювали моряків на скелі на вірну смерть. Хто міг подумати, що в ХХ і ХХІ столітті ці сирени будуть пов’язані з історією нашої держави. 

Механізм і принцип дії

Щоб не використовувати важкі та незрозумілі фізичні терміни, пояснимо простіше. Звичайний двигун, що розкручує лопаті вентилятора до необхідної швидкості. Спеціально побудовані акустичні канали і механізми пристрою під час роботи вентиляторів видають той самий страшний звук, який чути на сотні метрів по місту. Нині у світі існує одна найпотужніша сирена, яка видає звук на 40 кілометрів, і називається вона “Chrysler Air-Raid Siren”. 

Житомирські сирени цивільного захисту

Той зразок звукового обладнання, яке існує нині в нашому місті було сформовано в 90-х роках минулого століття. Своїм проникливим звуком вони покривають 87 відсотків міста. Того часу їх було близько одного десятка, а нині їх нараховується 40 штук. Окрім даної кількості сирен в Житомирі також працюють 107 гучномовців. Обладнання знаходиться в кожному районі міста, а там де звук сирен не дістає, по можливості в сусідніх районах в храмах починають бити в дзвони. Як і в 90-ті роки, так і в сучасному Житомирі переривчастий звук сирен означає “Увага всім”, а безперервний означає “повітряна тривога”.  Майже кожного року в нашому місті відбуваються тестові увімкнення сирен, але не всіх одразу, а по черзі. 

2022 рік

Жахливі події 2022 року змусили жити Україну і, зокрема, наше місто під цими страшними звуками. В перші місяці містяни не могли звикнути до страшних реалій. Та навіть в такі скрутні часи система оповіщення продовжувала оновлюватися. Яскравим прикладом є місто Радомишль, що на Житомирщині.  Влітку 2022-го на головній площі міста встановили нову систему, що своїм жахливим звуком охоплює радіус в 15 кілометрів.  В ній працюють два режими:

  • 3 довгі гудки протягом однієї хвилини – повітряна тривога.
  • короткі гудки 5-10 секунд – відбій повітряної тривоги.

Як було зазначено раніше, дальність звуку найгучнішої сирени в світі досягає 40 кілометрів. Після перемоги нашої могутньої нації над псевдо армією і недоорками РФ, звуки нашої української пісні і крики радості буде чути куди далі. Кожен із жителів України на все життя запам’ятає злякані обличчя дітей та їх сльози під час звучання цих сирен. Звикати жити з цими звуками не потрібно. Якщо вже так і сталося, хочеться вірити, що лишиться він хіба в нашій пам’яті і не більше.     

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.