Субота, 27 Квітня, 2024

Архітектурний ансамбль Житомира: родзинки та особливості міста у XIX столітті

Аби краще зрозуміти місто, його особливості та відмінності, варто познайомитися з його історією. Зокрема, це стосується і архітектури, адже вона багато чого може розповісти про життя, побут та звичаї містян. Про архітектурну будову Житомира, зокрема, у  XIX столітті, розповість zhytomyr-future.

Особливості зовнішнього вигляду Житомира у XIX столітті

Особливістю архітектурного ансамблю XIX століття була у першу чергу малоповерховість. Також варто зазначити про наявність у кварталах міста великих за площею незабудованих територій, на яких розташовувалися городи та сади. Ці забудови в основному не вціліли до наших часів, залишилися лише поодинокі будівлі.

Зокрема, до них належить забудова архієрейського подвір’я на площі Рад (наразі там перебуває військова частина, а саме будівлі під номерами 31, 33, 34 на вулиці Велика Бердичівська. З тих часів у Житомирі також залишилися кілька споруд, що мають культове значення. Серед них – будівля Яковлевської церкви на Вільському кладовищі, елементи споруди жіночого монастиря сестер милосердя, що розташовується на  території військового шпиталю, костел Яна з Дуклі та будівлі католицької духовної семінарії. 

Кінець  XIX століття у Житомирі – початок змін у характері архітектурних споруд. Так, у місті зростає кількість будинків, які мають два та три поверхи, вони будуються за європейськими зразками. Кожен із будинків мав свою особливість, разом з тим простежувалися і характерні ознаки одного або ж іншого стилю. До прикладу, комплекс будинків Першої чоловічої гімназії,  будівля другої чоловічої гімназії, будинок Кобилянського, де наразі розташовується автодорожний коледж, приміщення  державного банку та губернського правління належить до стилю класицизм, будинки окружного суду та нотаріуса Філіппова – до стилю барокко. 

На перетині XIX-XX столітті у Житомирі будують багато будинків, які сконструйовано у вигляді цегляної архітектури. Зокрема, до будівель із таким стилем належать майстерні професійно-технічного училища № 6, музичної школи  № 4 (раніше ця будівля належала нотаріусу Громачевському), технологічного коледжу, що знаходиться на перетині вулиць Старовільська та Небесної сотні. 

Архітектура Житомира на межі  XIX-XX століть

Із початком XX століття у Житомирі з’являються будівлі, споруджені у стилі модерн. Цей стиль утвердився та швидко набув популярності. Особливості модерну – переважання природних форм, разом з тим обриси віконних та дверних прорізів мали незвичний вигляд. Майстри, які працювали з цим стилем, обирали будівельні матеріали, які були новими: метал, скло та залізобетон. До цих зразків належать, зокрема, будівля  католицької духовної консисторії (наразі там розташовується краєзнавчий музей),  Російська публічна бібліотека (наразі у цій будівлі розташовується обласна бібліотека для дітей).

Серед архітекторів, які забудовували місто Житомир у кінці XIX століття – на початку  XX століття, варто згадати Є. Соколова, Ф. Афанасьєва,  М. Кефалі, М. Лібровича, В. Безсмертного.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.