Субота, 20 Квітня, 2024

На Укрпошті в Житомирі з’явилася нова поштова марка

21 листопада Україна відзначила День Гідності та Свободи. До цієї знаменної дати приурочено випуск поштової марки із зображенням морського судна. Більше на сайті zhytomyr-future.com.ua.

Це продовження серії випуску марок під назвою “Краса і велич України”, що започаткований у 2013 році. 

В обігу нова марка з’явилась 19 листопада. Тепер її можна побачити на всіх поштамтах країни. Номінал “тральщика” – десять гривень п’ятдесят копійок. Стільки ж коштує звичайний не пріоритетний лист, надісланий в межах держави.

Корабель, що представлений на марці – саме той, який у 2014 році стояв 20 днів в облозі, противлячись захвату російськими окупантами території Криму. Тоді тральщик отримав назву символу спротиву.

Задумка відтворення “символу” на поштовій марці належить кримським філателістам.  

«Кримські філателісти запропонували на поштовій марці, присвяченій Севастополю, зобразити український корабель «Черкаси» – символ спротиву та волі, що виявили українські моряки, відмовившись виконати вимоги російських військових здати корабель та перейти на бік Росії. Звичайно, Художня рада Укрпошти підтримала цю ідею, бо з таким сюжетом поштова марка не тільки нагадає про суть державного свята, але і про вклад українських військових. А також нагадає всім, що Крим – це Україна», – прокоментував генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський.

Житомирщина відображена на марках 2017 року

Так, починаючи з 2013 року по 2021 рік включно в рамках “величі і краси” представлено 24 регіони України. 

У червні поточного року було випущено цілий блок, присвячений Севастополю. 

Житомир був представлений у “красі і величі” у 15-му блоці 2017 року такими визначними пам’ятками, як:

  • заснований у 18 столітті костел Святої Варвари, що знаходиться у Бердичеві;
  • унікальна архітектура природи “Голова Чацького”, що створена в результаті вивітрювання гірських порід граніту;
  • історична і культурна перлина Поліського краю Замок-музей Радомисль;
  • трьохметрова лялька-мотанка, що занесена у Книгу рекордів України як найвища.

Блок представлений як поштовими марками, так і конвертами.

Цьогоріч серію випуску “Краса і велич України” завершить Рівненська область.

Поштовій марці України 103 роки 

У 2018-му Україна відсвяткувала 100-річчя української поштової марки. На території нашої держави вони вперше з’явились у 1918-му. Першу серію марок було випущено на заміну обігових монет. Їх називали “шагівками”. Випускалися номіналом 10-50 шагів. На зворотному боці був напис: “Ходить нарівні з дзвінкою монетою”.

Поштовій марці України - 100 років

 Їх виготовляли на тонкому папері. Малюнок відтворювали на неякісних верстатах, часто – від руки. Виконавцями перших маркових замальовок вважаються графісти Антін Середа та Георгій Нарбут.

Після розпаду УНР, наша держава аж до 1992 року жила без марок. І тільки з часу незалежності почала їх випускати. 

З виникненням марок, з’явились і їх поціновувачі – філателісти. Україна представлена серед них Асоціацією філателістів України. Всередині держави випускається також онлайн-журнал – “Філателія України”.

Хто вирішує кому, які та скільки марок випускати?

Марки, по суті, це ті ж самі гроші, призначення яких – розрахунок за поштові відправлення. Вони бувають таких видів: стандартні, комеморативні, іменні та художні. Перші випускаються мільйонними тиражами та використовуються для оплати кореспонденції. Другі –  узагальнююча назва художніх марок, що видаються до знакових, пам’ятних дат. Треті – спеціальний продукт під замовлення. Одночасно слугує як подарунком, так і засобом розрахунку за кореспонденцію. Четверті –  представляють цінність і використовуються в колекціонуванні. 

Законом “Про поштовий зв’язок” регламентовано, що підприємство Укрпошти – єдине, кому надано право на видання та введення в обіг поштових марок, конвертів тощо. 

При Укрпошті працює спеціальний орган – Редакційно-художня рада. До її складу входять історики, художники, філателісти, представники музеїв, представники Укрпошти. Рада виносить на обговорення пропозиції, зібрані звідусіль, в тому числі і від пересічних громадян, та готує тематичний план.

За рік може випускатися стільки марок, скільки затвердила Редакційно-художня рада.

З досвіду інших країн Укрпошта також випускає марки з літерними номіналами для відправки кореспонденції за кордон.

Марка з літерою “Ж”, до прикладу, має вартість 1 долар США.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.