Субота, 27 Липня, 2024

Пластуни у Житомирі вшанували пам’ять Героїв Крут

29 січня 1918 року відбувся бій під Крутами. Місцем запеклих боїв стала однойменна залізнична станція між Бахмачем та Ніжином. Тоді з боку сил більшовиків виступали 6 тисяч солдатів та балтійських матросів, а брали безпосередню участь у бою вдвічі менше. Проте сили все одно не були рівними – протистояли агресії всього близько 500-600 захисників української сторони – старшини та курсанти Першої Київської військової школи імені Богдана Хмельницького, до 130-и студентів першої сотні Студентського куреня та добровольців з Вільного козацтва. Більше на zhytomyr-future.com.ua.

Бій під Крутами завершився тим, що українська сторона була вимушена організовано відступити потягом. У тому бою армія більшовиків втратила близько трьох сотень осіб. Студентам та курсантам вдалося стримати більшовицький наступ на чотири доби, що сприяло укладенню Берестейського договору.

Житомиряни вшанували пам’ять загиблих у Бої під Крутами

29 січня 2022 року відбулася 104-а річниця героїчної події. До вшанування подвигу молодих українців долучилися житомирські пластуни. Вони організували зустріч для усіх охочих, а передусім – місцевої молоді, на вулиці Михайлівській, 12. Очільник відокремленого підрозділу молодіжної організації Пласт НСОУ у Житомирській області Ігор Макарчук впевнений, що важливо залучати саме небайдуже нове покоління, тому що вони продовжуватимуть будувати державу, спираючись на досвід минулого, а історія постійно повторюється.

Під час заходу представники пластунського руху продемонстрували однострій, спорядження й озброєння бійців армії українських сил. Проте військово-історична реконструкція на цьому не закінчилася. Присутнім розповіли подробиці Бою під Крутами та міфи, що пов’язані з ним.

Наприкінці заходу усі присутні мали можливість переглянути нову кінострічку “Крути 1918”. 

Міфи про Бій під Крутами

Причин для виникнення міфів було декілька, зокрема факт того, що документів, в яких вказано чисельність війська, перебіг подій, кількість втрат тощо було замало. Основну інформацію черпали зі спогадів очевидців.

Пізніше виникла ще одна проблема – тему Бою під Крутами протягом тривалого часу забороняли у Радянському Союзі. Усі спогади публікувалися виключно за кордоном. Після здобуття Україною незалежності, ці матеріали було знайдено та масово передруковано. Проте їх сприйняли як чисту монету, майже ніхто не аналізував.

Один з найголовніших міфів про подію – применшення сил української сторони. Він виник не випадково. У 1918-ому році загиблих воїнів перепоховали у Києві. Один з ораторів, якому було надано слово, емоційно проголосив промову, у якій порівняв бійців з 300-а спартанцями. Пізніше це настільки закорінилося у пам’яті багатьох людей, що хтось дотепер вважає, що українська армія складалася з трьох сотень осіб та всі вони загинули.

Ще одним міфом є те, що станцію захищали лише студенти без участі українського війська. 

Раніше загадкою була навіть дата битви під Крутами. Хтось писав, що вона відбулася 29-го, а хтось доводив, що 30-го. Більш того, іноді вказували 1919-й рік.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.