Понеділок, 29 Квітня, 2024

Перший комп’ютерний завод міста: історія житомирського «Електровимірювача»

Його історія розпочалася ще в листопаді 1956 року. На території колишньої духовної семінарії, яку було зруйновано ще під час Великої вітчизняної війни, збудували завод «Електровимірювач». Містяни стали свідками відновлення зруйнованих будівель, а також організації виробничого процесу, пошуку спеціалістів. Як це відбувалося? Деталями поділиться Житомир Майбутнього.

Перші промислові вироби

Отож, в ті часи почався пошук і подальше навчання спеціалістів-приладобудівників. Житомирський завод тісно співпрацював з київським заводом «Точелектроприлад». Саме даний завод передав житомирському підприємству перший промисловий виріб. Мова йде про кнопку-вимикач, яку почали серійно випускати з 1957 року.

Тож, перші промислові вироби були створені не безпосередньо на заводі, а отримані від колег з інших міст і освоєні фахівцями. Та це був лише початок.

Молоді випускники Львівського та Київського інститутів приїхали до Житомира та влаштувалися на роботу на завод «Електровимірювач». Це були 1957-1958 роки. Завдяки приходу кваліфікованих спеціалістів на заводі почали розробляти власні вироби — комбіновані електровимірювальні прилади різного класу точності.

Завод зростав та користувався популярністю. Яскравим прикладом цього є отримання замовлення від Міністерства оборони. Все це лише позитивним чином вплинуло на рівень виробництва та показники технологічності заводу.

Універсальне виробництво в Житомирі

Варто додати, що житомирський завод створював все, на що в ті часи був попит. Це були суднові радіопередавачі, спецтехніка для військових, комплекси контролю запуску ракет, навіть електронні музичні інструменти та панелі управління автомобілями.

«Електровимірювач» задовольняв не лише запити СРСР, але й експортував продукцію в понад 40 країн світу.

Складний період перебудови: «Електровимірювач» вистояв

Більшість заводів і підприємств Житомира в ті часи збанкрутували, але «Електровимірювач» став винятком. Завод продовжував працювати навіть у найскладніші часи, зберігши свій інтелектуальний потенціал.

З 2001 року відчутними були позитивні тенденції і зміни в роботі підприємства. Це проявлялося в наступному:

  • вдалося розширити асортимент продукції;
  • враховувалися потреби ринку і потенційних користувачів, відповідно до цього спеціалісти освоювали нові вироби. Для прикладу, в 2003 році освоєно 29 одиниць нових технічних приладів (16,7%), а в 2004 році — 30 одиниць (26,7%).

Переломний період

Якщо оцінювати роботу житомирського «Еклектровимірювача», то саме 2006 рік став переломним. В цей період керівництво проводило широкомасштабну реорганізацію.

  1. Завод почав займатися виготовленням спеціалізованого приладдя для енергетиків та газовиків, залізничників та інших галузей, де необхідні магнітні виміри.
  2. Наступним перспективним напрямком стало направлення наочних посібників для кабінетів фізики середніх та вищих навчальних закладів.
  3. Завод почав виготовляти комбінації приладів, для цього навіть було створено ділянку збірки комбінацій автоприладів для автомобіля «Ланос» (на замовлення ЗАТ «ЗАЗ»)

В 2007 році був розроблений комплекс мішеневого обладнання для стрільбищ, який пройшов відповідні державні випробовування. Після цього вироби прийняли на озброєння ЗСУ, а завод отримав державне замовлення. 2007 рік завод «Електровимірювач» закінчив з прибутком в 540 тисяч гривень.

Фінансово-економічна криза 2008 року

Криза ускладнила життя українцям, постраждало багато підприємств і заводів. «Електровимірювач» витримав, хоча відчутними були зміни. Для прикладу, в 2008 році було випущено 19462 електроприлади, а рік завод завершив з прибутком в 1745 гривень. Різниця з 2007 роком була суттєвою, вже на початку 2009 року працівників перевели на неповний робочий тиждень. Сто працівників (всього на заводі в ті часи працювало 375 осіб) відправили у неоплачувану відпустку. Це був початок кінця:

  • в 2009 році скорочено виробництво електроприладів на 81,84%. «Електровимірювач» завершив рік зі збитком;
  • в 2011 році завод вже ще випускав більше 20 одиниць обладнання, електровимірювальних приладів;
  • в 2014 році працювало три з шести цехів, загальна кількість працівників складала 300 осіб;
  • в 2018 році акціонери прийняли рішення про продаж частини території заводу, в тому ж році був підписаний договір з гіпермаркетом «Олді»;
  • на початку 2019 року розпочато демонтаж одного з корпусів заводу. Частими були сутички за землю заводу (2019-2020).

Що залишилось від минулої слави?

Завод досі функціонує, але цю діяльність важко порівняти з роками розквіту. «Електровимірювач» випускає приладдя для шкільних кабінетів фізики.

З 2019 року стало відомо і про створення інноваційного парку «Вимірювач», такою інформацією поділився один із засновників Андрій Чибуровський. Співзасновник розповідав про такі плани, як запуск якісного серійного виробництва, потужної освітньої платформи, масштабування локального бізнесу.

Обшуки та слідчі дії

25 серпня 2022 року на території заводу «Електровимірювач» були проведені обшуки та слідчі дії. Працівників заводу, а також представника дирекції Максима Мелешка не пустили на територію «Електровимірювача».

Андрій Чибуровський, директор «Електровимірювача», розповідав, що дії слідства безпідставні, а звинувачення пов’язані зі справою 2020 року. Це підозра підприємству через виготовлення не тих продуктів, які необхідні закладам освіти. Директор був вкрай обурений ситуацією, зазначивши, що «Електровимірювач» — це єдиний великий виробник, який виготовляє обладнання і продає багатьом компаніям, навіть експортує.

Історія «Електровимірювача» триває!

Тож історія «Електровимірювача» різна, в минулому — це був важливий промисловий центр, але згодом житомиряни стали все менше про нього чути. Випуск приладдя для шкільних кабінетів фізики важко порівняти з минулою потужністю. Хоча доречно додати, що продукція, яку випускає «Електровимірювач» характеризується сучасністю і функціональністю, високим рівнем якості.

Андрій Чибуровський очолив підприємство в 2016 році, тоді його і Віталія Кузьміна запросили в якості кризових менеджерів. Їх завданням було звільнення частини людей та розпродаж території, але чоловікам вдалося домовитися з попереднім власником про викуп підприємства за декілька років.

З економічної точки зору, набагато вигідніше було б побудувати на місці «Електровимірювача» торговий центр чи житловий комплекс, але нові власники вирішили піти по іншому шляху — створити інноваційний та важливий для суспільства простір.

В чому особливість інноваційного парку? В першу чергу, відзначають трансформацію заводу, створення нового простору без відмови від старого. Один з власників додав:

«Не від всього старого потрібно відмовлятися»

На заводі досі є функціонуюче виробництво, спеціалісти, в яких є чому повчитися. Відданість працівників «Електровимірювача» — це саме те, що зачепило Андрія Чибуровського, коли він вперше відвідав завод. Дехто з працівників по 40, а то й по 50 років працює на заводі, для декого — це єдине місце роботи за все життя. Це рідкість.

Тож завод «Електровимірювач» плавно прийшов у новий етап — ревіталізацію зі збереженням всього цінного з минулого і доповнення сучасним. В нього є майбутнє, поки потужна і ініціативна команда в це вірить і робить кроки назустріч даній меті.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.