Вівторок, 19 Березня, 2024

Урочисте відкриття пам’ятного знаку у Житомирі

14 жовтня – День слави та День пам’яті! Під таким гаслом відбулась урочиста подія з відкриття пам’ятної композиції “Захисникам України у війні з російським агресором”. Далі на zhytomyr-future.

На заході були присутні житомиряни, які прийшли вшанувати пам’ять воїнів, сімей полеглих та ті, кому не байдужа доля свого народу.

В перших рядах діти з портретами полеглих батьків. 

Для таїнства відкриття пам’ятного знаку було запрошено людей, які на власному досвіді пізнали, що таке війна. Серед них:

  • Пушанко Олександр, батько полеглого Артура Пушанко; 
  • Ільницька Лілія, мати захисника Дмитра Ільницького;
  • Соснів Володимир, Герой України, старший лейтенант 95 окремої десантно-штурмової бригади;
  • Вессер Вячеслав, народний Герой України, підполковник, заступник командира 95 окремої десантно-штурмової бригади;
  • Архангельський Сергій, народний Герой України, нач. мед. служби 199 навчального центру десантно-штурмових військ ЗСУ;
  • Десак Юрій, учасник АТО, інвалід війни, нині керівник ГО “Військовий сувенір”;
  • Лаковська Ольга, дружина полеглого за Україну героя-добровольця Віктора Лаковського;
  • Толмачова Юлія, волонтерка, кавалер ордену Княгині Ольги.

Герої не вмирають!

Після відкриття до слова запрошено бригадного генерала ЗСУ, командувача десантно-штурмових військ ЗСУ, повного лицаря ордена Богдана Хмельницького, народного Героя Максима Миргородського, який висловив слова вдячності всім військовослужбовцям, волонтерам, медикам. Він вказав, що загиблі – справжній приклад для всіх і вшанував пам’ять хвилиною мовчання.  

Надалі слово тримав голова Житомирської обласної ради Володимир Федоренко, який констатував, що восьмий рік іде війна та побажав, щоб над нами нарешті розтягнулось мирне небо. 

Міський голова Сергій Сухомлин розповів про те, що він мріяв, коли пам’ятник буде відкрито, ворога вже не буде на нашій землі.

“Так не сталося, але цей пам’ятник важливий для всіх, а особливо, для діток, які стоять із фото рідних у руках”, – додав він.

Заступник голови ОДА Олександр Федько зазначив, що слово “захисник” набуло для нас особливого значення. “Герої не вмирають! Наші військові – це герої, завдяки їм ми маємо можливість жити далі”. 

“У нас є одне, чого не можна забрати – пам’ять”, – заначила у виступі мати полеглого Сергія Ходоровського Зоя Володимирівна.

Її слова сповнені болю. Але вона певна, що син, як і сини багатьох українців, віддали життя не даремно.

Син загиблого Лаговського Віктора Ярослав Лаговський від імені всіх дітей, які втратили рідних, побажав, щоб героїв не забували із покоління в покоління. 

Учасник АТО, інвалід війни, нині військовий капелан, волонтер Андрій Забігайло процитував вірш Володимира Сосюри “Любіть Україну”. Розказав, що захисник – це людина, яка в будь-який час ладна боронити свою землю та народ. 

Дружина Юрія Євпака Наталія поділилась словами вдячності для тих, хто був поряд з нею весь цей час.

Це постаті, для яких Україна дорожча за життя

Авторка проекту архітектор Дарина Євпак розповіла, що для неї це не просто проект, а маленька частина того, чим вона могла поділитись. “Зараз не про війну, а про тих людей, завдяки яким у нас сьогодні мирно. Хай покоління бачать, як творилася історія держави у 2021 столітті”, – каже архітектор. 

Сам монумент виконаний із цільного граніту. Поділений на 4 грані. З усіх боків на підвищенні фігури захисників: солдата, добровольця, волонтера, медсестри. 

Солдат зображений в образі чоловіка зі зброєю в руках. Він стоїть на сторожі миру.

Доброволець – людина із народу. Символ мужності, патріотизму, вірності, відваги, яка з “голими руками” ладна боронити рідну землю. 

Волонтер має образ жінки у вишиванці – символізує патріотизм і мужність. Це людина, яка, ризикуючи життям їхала на передову. 

Медсестра – уособлення молодої дівчини, яка, не задумуючись, йде на допомогу. Символ відданості. 

Фігури  виконано скульптором Володимирем Цісаруком.  

Сонце на композиції символізує світле майбутнє. 

Форма монументу схожа до орнаменту вишиванки, який є символікою зірок, що означають порядок, гармонію у Всесвіті.

Учасник АТО, доброволець, історик  Михайло Слідченко відзначив, що найбільш цінним у таких заходах є присутність великої кількості молодих людей. Саме їм продовжувати історичні процеси державотворення. 

У цьому пам’ятнику закодована відповідь на те, якими ми маємо бути.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.