Це добре знайомий кожному житомирянину заклад — «Авангард», котрий відкрили ще в 1968 році. Саме тут провели перші міські змагання з величезною кількістю охочих. Житомир Майбутнього розповість більше про те, як змінювався з часом басейн.
Перші запливи
Отож, охочих поплавати було чимало, але тренерів та спортивних груп — обмаль. Всі з нетерпінням чекали на побудову в місті басейну, спортсмени мріяли про можливість цілий рік займатися, а не лише в теплу пору року. В 1968 році це сталося, побудова «Авангарду» стала поштовхом в розвитку плавання в нашому міста.
Цікавою є історія побудови самого басейну. Важко не відзначити в цьому питанні сприяння Костянтина Щеглова. Мова піде про корінного житомирянина. За час його роботи було виховане не одне покоління професійних плавців. Це заслужений тренер України та європейський, світовий рекордсмен. Саме він неодноразово піднімав питання щодо побудови в Житомирі басейну. Він пропрацював в закладі з моменту відкриття і до свого 80-річчя, тобто до 2013 року.
Мабуть, читача зацікавить, як же тренувалися спортсмени до 1968 року? Дійсно, це був ще той квест. Басейну в місті не було, лише згодом в 1959 році відкрили відділення плавання, котре знаходилося в дитячо-юнацькій спортивній школі (міський відділ народної освіти). Отож, перші тренування проводилися біля скелі славетної Голови Чацького, на річці Тетерів. Гребля в ті часи ще не була побудована, тому на річці змайстрували саморобний каркас на воді. Такий «басейн» мав довжину 25 метрів, але цього було замало.
Будівництву бути!
Цікавим є і те, як вдалося Костянтину Миколайовичу, голові Федерації плавання Житомирської області, отримати необхідні документи для побудови басейну. Він розповів про це більше в особистій розмові.
Шлях був непростим, але досвід Костянтина Щеглова довів, що це реально.
- В 1966 році заслужений тренер звернувся до Федора Коротченка, голови обласної ради.
- Посадовець оформив відрядження на Щеглова до Москви, адже лише там могли видати необхідну проектну документацію.
- В установі була черга, розписана на два роки вперед. Бажання та наполегливість не дали опустити руки.
- Тренер взяв в Чернігові проектну документацію на будівництво закритого басейну. Наступний крок — видання кошторису (вдалося отримати в Кам’янці-Подільському).
- Будівництво розпочалося. Згідно з проєктом вартість оцінювали в 178 тисяч карбованців, але фактично будівництво першого в Житомирі басейну обійшлося в 230 тисяч карбованців.
Вибір місця побудови
Житомирян мабуть здивує той факт, що басейн планували побудувати на місці входу до центрального стадіону (вулиця Фещенка-Чопівського, 18). Після проведених досліджень довелося вносити корективи. На місці центрального стадіону не можна було будувати гідроспоруду.
На місці «Авангарду» розташовувалася до 1968 року одноповерхова будівля відділу соціального забезпечення. Її знесли, а менше ніж за два роки побудували басейн. Це було скоріше винятком, котрий підтверджував бажання займатися спортом. Подібні об’єкти в місті в ті часи будували вкрай повільно.
Відкриття басейну
В день відкриття басейну, а ця довгоочікувана подія сталася восени 1968 року, в стінах закладу провели перші змагання. Мова йде про Чемпіонат центральної ради ДСТ «Авангард». В Житомирі спортсменів-плавців в ті часи практично не було, тому до міста приїхали звідусіль спортивні гості.
Першими тренерами «Авангарду» стали п’ятиборці Федір Слєпцов, Олександр Скороходов. Через 2 роки кількість тренерів зросла до 5 людей, а в 1975 році вже були перші успіхи. Два вихованці поповнили юнацьку збірну команду СРСР.
Чим особливий басейн?
Басейн складається 6 плавальних доріжок, довжина котрих сягає 25 метрів. Присутні стартові тумби, необхідні для проведення спортивних змагань, для професійної підготовки спортсменів-плавців.
На базі «Авангарду» тренуються відразу три відділення ДЮСШ:
- спортивне плавання;
- сучасне п’ятиборство;
- триатлон.
Всі бажаючі мають змогу придбати абонемент та займатися плаванням. Температура води комфортна, призначена для тривалих тренувань. Заняття проводять індивідуальні з тренером, в групі та самостійно. Якщо мова йде про маленьких дітей, то обов’язковою є присутність одного з батьків.
В рамках програми Президента України Володимира Зеленського «Велике будівництво» в будівлі басейну здійснили капітальний ремонт.
Як проводять тренування?
Плавання можна назвати «раннім» видом спорту, призначеним для дітей старше 7 років. Тренер враховує природні дані дитини. Щоб досягти значимих результатів в даній дисципліні, доведеться докласти чималих зусиль.
Особливим для дітей є перше заняття, котре проходить в залі. Заслужені тренери України — викладачі закладу розповідають про алгоритм роботи: постановка координаційних рухів, підготовка до плавання. Таким чином, вдається позбутися відчуття страху.
Діти за заняття запливають приблизно 5-6 кілометрів, тривалість тренування старшої групи — 3 години. Якщо діти звичайної групи плавають 4-4,5 км за тренування, то під час підготовки до змагань — це понад 6 км.
А закінчити розповість про перший та діючий басейн Житомира хотілось би висловлюванням Костянтина Щеглова:
«Тренер без учня ніхто, і досягти результатів можна тоді, коли є працьовиті і здібні».
Місцерозташування басейну «Авангард»
В центрі міста за адресою Старий бульвар, 13 розташована будівля з багаторічною історією, досягненнями вихованців. Басейн знаходиться в парковій зоні, тож є можливість прогулятися по Шодуарівському парку, а поруч — стадіон «Полісся». Місцерозташування закладу є зручним. В стінах будівлі створені умови для розвитку здібностей вихованців, для оздоровлення, набуття навичок здорового способу життя. Саме тут проходить підготовка спортивного резерву для збірної команди України, а також всіх тих, хто бажає зміцнити своє здоров’я.
Плавання й досі є популярним видом спорту, не втрачає актуальності і побудований ще в 1968 році «Авангард». Він змінився, але цінності залишились ті самі, його двері відчинені для всіх бажаючих.