П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Житомир під час окупації

Перший удар Житомир зазнав 22 червня – авіація бомбардувала летовище Скоморохи і залізничний вокзал. Почалася мобілізація мешканців міста, а на початку липня – евакуація промислових підприємств та адміністративних установ, садочків і шкіл. 6 липня оголосили, що евакуація успішно завершена, а 9 липня німецькі війська вступили без бою в місто. Вермахт рушив далі на Київ, а в місті розгорнули діяльність СД, Ваффен-СС та поліцаї. Почався важчий час городян під нацистською окупацією. Далі на zhytomyr-future.

Німецька окупація

Нацисти одразу наказали створити єврейське гетто на вул.Чуднівській (нині – Качинського). 19 липня під приводом покари за підпал окупаційна адміністрація розстріляла сотню євреїв. Німці рідко особисто розстрілювали євреїв, частіше це робили поліцаї, завербовані місцеві мешканці. Через поразки червоної армії в німецький полон потрапила величезна кількість військовополонений. Окупаційна адміністрація почала відкривати табори для військовополонених. Такий табір був і в Житомирі на Богунії, який наповнювали полоненими з-під Києва та Севастополя. Військовополонених примушували тяжко працювати, утримували у холодних умовах, погано годували. Багато полонених намагалося втекти з табору. Наприклад, чотирьом полоненим вдалося викопати лаз, довжиною в 65 м, та врятуватися з полону.

Жорстока поведінка окупантів провокувала мешканців чинити підпільний опір – городяни тікали з міста і вливалися у загони червоних і українських партизанів. В той час, коли місто жило більш-менш спокійно, навколо вирувало ціле море з партизанських загонів українців, поляків, білорусів та радянських патріотів. Восени 1941 року страти цивільних проходять майже щодня. З жовтня 1941 по липень 1942 під Житомиром будують ставку райхсфюрера СС Гіммлера.

Після звільнення Житомиру комісія визначила, що на території табору для військовополонених поховано приблизно 65 тис. тіл. За офіційною інформацією втрати серед житомирян під час окупації – 110 тис. осіб. За час окупації були знищені чи розібрані майже всі промислові об’єкти, пошкоджені пам’ятки мистецтва, пошкоджено 40% житлового фонду,

Битва за Житомир

12 (за іншими джерелами 13) листопада 1943 року радянські частини увійшли в Житомир. Але німці задіяли резерви та відкинули червоноармійців від міста. Остаточне звільнення Житомира від німецької окупації відбулося внаслідок Житомирсько-Бердичівської наступальної операції в ніч на 1 січня 1944 року.

17 підрозділів почали називати “Житомирськими”. Звільнення міста було відзначено урочистостями 16 січня. Після звільнення почали мобілізовувати у лави Червоної армії польові військкомати.

Окупація та бойові дії завдала величезної шкоди місту. Житомир відновив довоєнне промислове виробництво та населення тільки до кінця 1950-тих. В місті встановлений пам’ятник громадянам, закатованим у концентраційному таборі. Біля сільськогосподарського і педагогічного інститутів встановлені пам’ятники робітникам, студентам та викладачам, які загинули під час війни.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.