Субота, 27 Квітня, 2024

Історія пам’ятників Житомира

Це неймовірна подорож по пам’яткам монументального мистецтва у Житомирі. В них можна побачити, як минуле перетинається з сучасним. Наше місто завжди славилося визначними пам’ятниками, що обумовлено проживанням на території у палацах, маєтках найбагатших родин краю. Детальніше про них, історію відомих пам’ятників в нашому місті, розповість Житомир Майбутнього.

Скульптура Діани (Артеміди)

Дійсно, на території Житомирщини проживали князі Любомирські та Острозькі, графи Ржевуцькі, Олізарі, Іллінські. Не можна не відмітити і барона Яна Максиміліановича де Шодуара. Саме у парку-садибі барона де Шодуара встановлена скульптура Діани.

Цікаво, що її виготовили точною версією версальської Діани у Парижі. Це справжня родзинка парку ім. Ю. Гагаріна (Шодуарівського парку). Скульптура змогла вистояти війни, заворушення та не втратила свого привабливого вигляду.

Пам’ятники публічним особам

Відомо, що в нашому місті наприкінці 19 століття розпочали споруджувати публічні пам’ятники. Вони присвячувалися письменникам, відомим митцям, або ж державним діячам.

  1. Першим у цьому списку став пам’ятник О. Пушкіну (травень 1899 р.). Скульптором був Генріх Олешкевич, котрий безкоштовно виготовив макет, навіть подарував граніт на постамент. Ескіз – М. В. Бетакі. Відкрито пам’ятник за рахунок пожертв інтелігенції.
  2. Пам’ятник Володимиру Леніну (1922 р.).
  3. Встановили в 1940 р. пам’ятник герою громадянської війни Миколі Щорсу. Але вже наступного року його знищили німецько-фашистські окупанти.
  4. Пам’ятник Т. Шевченку відкрили в 1976 році (перехрестя вул. Великої Бердичівської та Шевченка).
  5. Пам’ятник С. Корольову (1971 р.) – радянському вченому з Житомира, конструктору ракетно-космічних систем. Автори: скульптор О. Олійник, архітектор А. Корнеєв. У лівій руці С. Корольов тримає макет штучного супутника Землі. Ще один пам’ятник С. Корольову встановили в 1990 році поруч з музеєм космонавтики. В 1990 році на території Державного університету телекомунікації (Житомирського військового університету) відкрили третій пам’ятник, присвячений видатному вченому. Його створив житомирський скульптор О. П. Вітрик.
  6. Пам’ятник Короленку (1973 р.) знаходиться біля ЗОШ №6. Його відкриття пов’язують з 120-річчям з дня його народження. В Житомирі пройшло його дитинство.
  7. Пам’ятник Борису Тену (1997 р.) стоїть на вулиці Шевченка, на майданчику перед школою №24. Він був провідною постаттю нашого міста.

Монумент Слави

Історію пам’ятників Житомира не можна уявити без Монумента Слави (1979 р.). Його відкрили на День Перемоги, на вул. Чуднівській (Черняхівській) на честь партизан, підпільників, воїнів-визволителів.

Це не тільки витвір мистецтва, але й унікальна споруда. Навколо Монументу влаштований парк, куди приїжджають українці, молодята задля того, щоб вклонитися та покласти квіти біля підніжжя пам’ятника.

Всі вони є частиною історії нашого міста, відголосом минулого. Їх історія захоплива і іноді складна та болюча. Кожний житомирянин знайомий з даними пам’ятками монументального мистецтва. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.