Субота, 21 Вересня, 2024

Історія найстарішого міського кладовища Житомира

Мова йде про кладовище на Смолянці. В кінці 19 століття район Смолянки навіть не відносили до території міста, це було передмістя, там жили лише бідні верстви населення. Церкви в ті часи не було, а кладовище належало Богоугодним установам. Детальніше про історію найстарішого кладовища нашого міста розповість Житомир Майбутнього.

Побудова церкви

Семен Матлахов, житомирянин, захотів побудувати церкву на могилі своєї любої дружини. В 1885 році він подав прошення на ім’я архієпископа Палладія. В ньому йшла мова про бажання побудувати церкву на могилі дружини (Варвари Матлахової) за власні кошти. Він до прошення прикріпив план кладовища, план на побудову церкви в двох екземплярах.

Вже через місяць чоловік отримав згоду, але побудова припинилася в 1889 році, коли Семен Матлахов виїхав з міста. Виглядала майбутня церква досить бідно, це був камінний фундамент, дзвіниця без покриття. За однією з версій, чоловік просто не розрахував свої сили, адже всі його кошти пішли на побудову церкви. Щоб не бути осміяним приятелями, рідними, йому довелося поспіхом покинути місто.

Завершення будівництва

Почату справу все ж вдалося закінчити в 1896 році завдяки пожертвуванням. Найбільше виділив на побудову церкви Григорій Гроза. З того часу Смолянське кладовище стало другим міським. Церкву використовували не тільки по призначенню, але і в якості військового лазарету.

В 1928 році церква загорілася, але завдяки пожертвуванням вдалося відремонтувати храм. Віруючі постаралися.

Закриття кладовища

А майже через 50 років прийняли рішення про закриття Смолянського кладовища, заборону поховань на ньому. Віруючі попри заборону продовжували проводити поховання. Вже в 1984 році настоятелем храму став Василь Кобелюк. За його пастирське служіння чимало сталося:

  • в церкві перекрили дах;
  • зайнялися встановленням газового котла, водяного опалення;
  • добудували тамбур при вході;
  • проклали асфальт на території кладовища;
  • побудована цегляна огорожа навколо Смолянського кладовища;
  • проведені реставраційні роботи всередині храму, ремонтні роботи на території нижнього храму.

Борис Тен

Саме на Смолянському кладовищі поховані рідні відомого поета-перекладача Бориса Тена (Миколая Васильовича Хомічевського). Спочатку його захоронили на Корбутівському кладовищі, але трохи пізніше прах перенесли в те місце, куди він прагнув, до рідних.

Інші захоронення

Відомо також, що на території Смолянського кладовища поховано в 2005 році місцевого кримінального авторитета Володимира Сахневича (його вбивство було замовлено, чоловік убитий кілером).

На території кладовища захоронена заслужена артистка України, Галина Григорівна Осипчук. Відомо, що вона співала в популярному житомирському хорі «Ленок».

Історія Смолянського кладовища по-справжньому багата та таємнича. Воно перенесло будівництво церкви, відновлення, зміну влади та настоятелів, але дожило до наших часів, ставши найстарішим міським кладовищем.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.