Світовий банк виділив кошти, за рахунок яких комунальним підприємством “Житомирводоканал” здійснюється модернізація очисних каналізаційних споруд та очисних споруд води, а також модернізуються водопровідні мережі Житомира. Далі розкаже “Житомир майбутнього”.
Роботи з реконструкції водопровідних мереж
За словами директора водоканалу Андрія Нікітіна, зараз здійснюють реконструкцію магістральних трубопроводів, які мають великий діаметр та по яким рухається велика кількість води. Зі станції 2-го підйому виходять перша і друга гілки магістрального трубопроводу. Потім вони починають роздвоюватись, тим самим подаючи воду на місто за допомогою чотирьох магістральних водопроводів. Район Польової та промислової зони отримують воду через новий трубопровід. Також було реконструйовано трубопровідну лінію, яке йде по району Мальованка і живить центр міста. Найбільш важкими будуть роботи з реконструкції трубопроводів з території Мальованки через вулицю Домбровського, бо там найбільший діаметр труб і там проходить сорок відсотків води для Житомира.
Реконструкція водопровідної насосної станції 2-го підйому
Зараз вже розпочинають реконструювати водопровідну насосну станцію другого підйому, яка є найбільшою у Житомирі. За даними фахівців, щодня через цю станцію подають біля 58 тисяч кубічних метрів води на добу. З часом старими тут залишаться тільки коробка будівлі та два насоси, що залишаються у резерві.
Нікітін зазначає, що все інше замінять. Це стосується механічних та електричних частин, трубопроводів, засувок. Всі ці деталі будуть замінені на нові. Саму будівлю утеплять, зведуть новий дах та вентиляцію, новими також будуть офіси для обслуговуючого персоналу та система опалення.
Для того, що можна було розпочати роботи з реконструкції та якісно оновлювати магістральні трубопроводи, потрібно зробити величезну роботу з заміни старих засувок, що мають діаметр 1000 міліметрів. Саме з цієї причини в місті не було води четвертого та п’ятого липня.
Як буде очищатися вода на новій станції
Нині у Житомирі працюють очисні споруди, які будувались сорок років тому. Вони зношені та ледве можуть очищати забруднену річкову воду. Саме тому, мова йде не тільки про реконструкцію, а все ж таки більше про нове будівництво. Нікітін розповів про нові технології очищення води, зазначивши, що тепер на водоканалі будуть відмовлятись від постійного хлорування води, але все ж таки хлор залишиться в якості альтернативного засобу. Сучасні нові реагенти будуть вироблятись на нових станціях підприємства, а саме це стосується діоксиду хлору та гіпохлориту натрію. Вони будуть дезінфікувати воду.
Очищати так звану “зелену воду” на стадії очистки води хочуть використовуючи перманганат калію, а щоб дезінфікувати воду будуть додавати діоксид хлору. Для якісної очистки води будуть застосовувати ламельний освітлювач, а щоб покращити запах та смак води застосують активоване вугілля. Спеціалісти зазначають, що на сьогоднішній день це один з небагатьох реагентів, який може забирати у води неприємні запахи та смак. Саме тому, процеси очистки води будуть повністю новими.
Реконструкція очисних споруд каналізації
Будівництво очисних споруд каналізації відбувається за найкращими німецькими стандартами, що надасть можливість стовідсотково очистити важкі забруднювачі, а саме фосфати та азот. Також, всі процеси, що зараз люди роблять вручну, будуть автоматизовані. Це буде стосуватись процесу регулювання самоочистки, змішування та подачі кисню. Сьогодні на майданчиках очисних працює 149 працівників, а після завершення ремонту буде працювати 39. Різниця зрозуміла.
На водоканалі говорять, що для того, щоб продовжити термін функціонування очисних, будуть використовувати труби, які зроблені з нержавіючої сталі та оцинковані конструкції. На нових очисних не передбачено жодної деталі, що зроблена з чорної сталі.
Мул – якісне мінеральне добриво
Спеціалісти, під час огляду об’єкту, де будуть утилізувати мул, розповідають, що мул – це залишки після того, як розділили стічні води на воду та відходи. Зараз в рідкій формі його розкидають на полях, де в природній спосіб він висихає.
Як показали дослідження, що проводив Поліський університет, мул виявився якісним та придатним мінеральним добривом та зайняв найвищу з п’яти категорій. Директор водоканалу зауважив, що за якістю його можна порівняти з селітрою, за яку аграрії платять великі гроші.
Коли запустять цей об’єкт, мул будуть висушувати та зневоднювати за дві години. Фахівці розповідають, що Київською лабораторією теж була підтверджена перша група мінеральних добрив. За проектом передбачено виробництво тридцяти тонн мулу з цієї очисної системи. Зараз триває процес отримання дозвільної документації для втілення в життя цього проекту.
Також, під час реконструкції водопровідних очисних споруд та трубопроводів, будуть оновлювати адміністративну будівлю водоканалу. В адмінкорпусі за проектом термосанації проведуть утеплення, замінять вікна, обновлять систему опалення. Також хочуть розмістити біля водоканалу місця для паркування та зробити сквер для відпочинку людей.
Нагадаємо, що раніше Житомирський міський голова Сергій Сухомлин звертався до мешканців Житомира стосовно відключення води. За його словами, коли міська влада вирішила глобально провести модернізацію комунального підприємства “Житомирводоканал”, він вже розумів, що це робота на перспективу. Мер каже, що коли ремонтують дорогу або оновлюють сквер, містяни мають на це іншу реакцію. А тут процесу не видно, тут житомиряни результат побачать лише тоді, коли з кранів піде чиста якісна вода та її можна буде пити. Мер зазначив, що можна обурено коментувати те, що в місті знову відключили воду, але треба розуміти, що без цього неможливо зробити певні роботи. А можна одного дня опинитись в такому Житомирі, в якому руйнуються старі комунікації та всюди заливає нечистотами. Сухомлин дуже задоволений тим, що Житомир потрапив до одного з проектів Світового банку, і тепер у місті будуть побудовані нові очисні споруди, нова станція очищення води, нові магістральні трубопроводи.