П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Найкрасивіші будинки Житомира

Історія Житомира дійсно багата, місту є що розповісти про себе. Найкраще відчути його атмосферу та розгадати загадки допоможуть найкрасивіші будівлі. Які ж вони? Чи всі ви знаєте? Це добре знайомі житомирянам будівлі, котрі чимало пережили та зберегли свою красу до наших часів. Саме про них і розповість Житомир Майбутнього.

Житомирська ратуша

Це колишнє приміщення магістрату, котре розташоване на вулиці Кафедральній. Це двоповерховий будинок, котрий побудували в стилі неоренесансу. Важко не помітити і просто пройти повз будівлі, котра виділяється на фоні інших побудов завдяки елегантності та чітких ліній.

І хоча будівля сильно постраждала після Другої світової війни, але вже по закінченню воєнних дій, міський магістрат реставрували.

Це пам’ятка архітектури, хоча з другої половини 20 століття в будівлі були розташовані квартири.

Будинок Трибеля

Центральна вулиця Михайлівська є унікальною частиною міста, котру всі полюбляють. Головна пішохідна вулиця приваблює житомирян ще тим, що зберегла свій первозданний вид. Це місце є поєднанням епох та різних стилів. Нерухомість в цьому місці стабільно була і є дорогою, адже район вважається елітним. Тільки дворяни та магнати могли собі дозволити придбати нерухомість в цьому місці.

Будинок родини Трибеля виділяється присутністю еклектичних елементів. Будівлю побудували ще на початку 20 століття. Сім’я відома бізнесу — виробництвом лайкових рукавичок, продукція вирізнялася відмінною якістю. Якщо на другому поверсі жила родина Трибеля, то на першому — розміщувалися магазини. В 20-30-х роках в будинку знаходилася редакція газети «Радянська Волинь» та «Робітник».

Банк Азово-Донський

На вулиці Михайлівській розташований ще один красивий будинок, побудований на початку 20 століття. Виконана будівля в стилі бароко, саме тут розміщувався Азово-Донський банк, а трохи згодом Обласний комітет комуністичної партії.

Починаючи з 1957 року в будівлі розміщувався Палац піонерів. На його базі створили відому в Житомирі хореографічну школу «Сонечко». В стінах історичної будівлі займаються діти та вчать ази мистецтва.

Будинок Аршеневського

Відомим житомирянином є Андрій Аршеневський. Його особняк знаходився на вулиці Ілларіонівській, більш знайомій як вулиця Котовського. Будинок ватажка житомирських дворян зберігся практично в такому ж вигляді до наших днів.

Це справжня пам’ятка архітектури. Відомо, що біля будинку Аршеневського знаходився маєток Дебори Бронштейн. Хоча будівля не збереглася, але жінка відома завдяки своєму внуку — Володимиру Висоцькому.

Будинок працелюбства

Перша будівлі датується 1882 роком побудови, але потім їх кількість почала збільшуватися. Тут розташовані офіси та магазини, але раніше все було по-іншому. Дану будівлю, розташовану по вулиці Хлібна, побудували в 1897 році. Всі бажаючі могли відвідати Будинок працелюбства та повчитися якому-небудь ремеслу. Приємно, що при цьому можна було ще й заробити. Гроші платили кожного дня, кормили двічі на день. Бездомні отримували дах над головою, а самотні матері мали змогу працювати, а дітей залишати в яселках.

Трохи згодом, в 1911 році, в Будинку працелюбства відкрили перший в Житомирі Волинський музей. Завдяки масштабній діяльності (продаж власних товарів, благодійність, лотереї тощо), пожертвувань місцевих жителів Будинок процвітав. Після приходу до влади більшовиків — заклад закрили.

Відомо, що до 1941року в Будинку був музей, далі Колгоспний готель, управління місцевого ринку. Будівля чудово збереглася до наших днів, її відносять до пам’ятників архітектури місцевого значення.

Селянський (Земельний) банк

Житомиряни добре знайомі з ошатною будівлею на вулиці Фещенка-Чопівського 7, як Управління СБУ. Раніше тут розміщувався Селянський або ж Земельний банк. Приміщення славиться своєю оригінальністю та красою, виділяється серед інших будівель.

Архітектором будівлі став Мечислав Либрович, вона знаходиться в розпорядженні СБУ та є пам’яткою архітектури. Будинок зберігся в дуже хорошому стані.

Архієрійський двір

Розташований на площі Корольова 9, побудований в 1840 році. Це була територія біля Волинського архієрея. На території славного двору знаходилася церква, центральна садиба, гостьовий будинок.

В останньому якраз зупинявся Тарас Шевченко.

Обласна бібліотека для дітей

Це унікальна будівля, котра розташована по вулиці Пушкінській. Почалася історія одного з найкрасивіших будинків нашого міста в 1929 році. В приміщенні відкрили дитячий відділ, а вже в 1938 році фонд Житомирської обласної бібліотеки для дітей нараховував 25 тисяч книг.

На жаль велика частина фонду була втрачена за період окупації, але вже в 50-ті роки місцеве населення зробило все задля того, щоб бібліотечний ресурс виріс. В 60-ті роки створили 7 пересувних бібліотек, а в 1979 році закінчили будівництво будівлі з каменю по сучасній вулиці Пушкінській. Саме в це двоповерхове приміщення переїхала дитяча бібліотека.

Стиль виконання будівлі — пізній ренесанс, півциркульне завершення супроводжує віконні рами. На даху — різьблена балюстрада, фасад прикрашений за допомогою арочного входу.

Вже в 1992 році будівлю додали до пам’ятників архітектури. В наші часи відкрився Інтернет-центр для користувачів, окрім друкованої літератури є чимала кількість електронних книг.

Особняк Філіппова

Завершує підбірку найкрасивіших будинків Житомира саме ця добре знайома житомирянам будівля. Тут жив добре знаний у 19 столітті нотаріус Іван Філіппов. Будівля виконана у бароковому стилі, завдяки чому нагадує скоріше невеликий палац.

Спочатку в 1886 році це був невеликий дерев’яний будинок. По мірі того, як зростали статки нотаріуса, в 1903 році він замовив масштабну реконструкцію. Після початку Жовтневої революції власник втік, а особняк перейшов у державну власність.

В 2010 році будинок відреставрували, особняк виглядає розкішно та витончено.

Кожний може додати до переліку свій варіант. Це не змінює одного — історія Житомира по-справжньому багата, в нашому місті розташовано чимало будівель, котрі стали пам’ятками архітектури. Це не дивно, адже величезна їх кількість досі є окрасою міста, вони збереглися до наших днів і функціонують далі. Їх історія має вас зацікавити.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.