П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Пішим ходом по мосту через Тетерів – екскурс у закутки історії

Через річку Тетерів у парку ім. Гагаріна є дивовижний об’єкт, побудований за часів Радянського Союзу, віднесений до пам’яток культурної спадщини лише в листопаді 2021 року. Більше на сайті zhytomyr-future.com.ua.

Він ніби з’єднує два світи. Важка металева конструкція височіє над водами Тетерева на 43-метровій висоті. Зі сторони здається невагомим, таким, що завис у повітрі. Він знає багато. На своєму хребті виростив закоханих, гуляв на їх весіллях, беззвучно гойдав  на собі їхніх дітей. Чимало тут розігрувалось трагедій і драм. Та репутації найромантичнішого місця у Житомирі не позбувся.

Тут висять тисячі замків, якими закохані прикували свої почуття, а ключі викинули в річку. Так і назва мосту швидко знайшлася – Міст Закоханих.

Серед менш романтичного люду він зветься просто Зарічанським.

Після капітального ремонту 2016-го міст став ще більш унікальним і привабливим. Особливо в сутінках. 

З його красою можуть позмагатися небагато подібних мостів у світі, хіба що в турецькому Босфорі (житомирський міст майже точна його копія, з нього робились креслення) 

та в американському Сан-Франциско.

Історія Мосту закоханих прекрасна, як і він сам.

Літаючий в повітрі мав би бути не один

Будівництво мосту почалось у 1980-х. Над проєктом особливо не задумувались, тим більше, що у світі вже були аналоги, втілені в життя. Дозволу і грошей довго не чекали, бо Союз готувався до Олімпіади і в швидкому ритмі будували нові об’єкти та проводили реконструкцію старих.

Проєкт був грандіозним, амбітним й інтригуючим. Планувалося створити цілий комплекс Бойової Слави – ансамбль із плаваючих мостів, розкішних парків та житлових масивів. 

  • Повинні були зробити ще декілька додаткових парків: парк 30-річчя Перемоги (в районі літака-винищувача біля Чуднівського мосту) та парк Партизанської слави (навпроти греблі на іншому березі річки). Підвісні мости  мали з’єднувати між собою Замкову гору і  парк 30-річчя Перемоги, монумент Слави і парк Партизанської слави, який мав стати продовженням парку ім. Гагаріна з канатною дорогою, лижними трасами, освітленими алеями, водоспадами і фонтанами. 
  • Монумент Слави із Замкової Гори  перенесли на його теперішнє місце.
  • Передбачалася реконструкція Бердичівського та Богунського мостів, відремонтовано тільки Бердичівський.
  • В сторону Зарічан і до Бердичівської траси планувалося створення новітнього жилого масиву, забудованого багатоповерхівками у найсучаснішому стилі.

Тут має бути тільки Любов!

До перебудови встигли небагато. Відволікшись на святкування 1100 Дня народження Житомира у 1984 році, до проєкту так і не приступили. Перебудова, що захопила Союз, заставила просто-напросто забути про почате. 

На згадку нам залишився відкритий у 1982 році пішохідний міст, монумент Слави, закинутий парк 30-річчя Перемоги. Матеріали, які були привезені для закладки фундаменту мосту через греблю зникли. Ніхто не знає куди.

Але ми маємо перлину, чудо, яке вирізняє нас на фоні інших країн. Ми маємо культурну спадщину, яка тепер, як ніколи має берегтися, охоронятися, леліятися. Бо це наше послання майбутньому! Тут немає місце самогубствам і зрадам. Тут має бути тільки Любов! 

І не лише влада, а ми з вами повинні про це подбати! 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.