Історія медицини нашого міста по-справжньому насичена, та й мало кому відома. Детальніше про розвиток медицини нашого міста розповість Житомир Майбутнього.
Медицина Житомирщини з найдавніших часів
В часи перебування Житомира у складі Литовського князівства (1362-1569 рр.), не було жодного державного органу, котрий би керував охороною здоров’я. В той час більш прийнятими були знахарі, їх методи лікування полягали в нашіптуванні, замовлянні хвороб.
На початку 16 століття на території Житомира відкрили жіночий католицький монастир, а при ньому шпиталь сестер милосердя. В одній з кімнат знаходився притулок для дітей-сиріт, а в інших палатах надавалася нескладна медична допомога хворим. Свого роду це був перший лікувальний заклад в нашому місті.
На початку 19 століття при шпиталі відкрили Будинок для старих. В закладі переважно тримали психічно хворих людей. В 1812 році кількість медичного персоналу досягла 56 осіб.
Перша міська лікарня
Будівництво розпочали в 1827 році. На першому, напівпідвальному поверхах розміщувались:
- передпокій;
- аптека;
- загальна амбулаторія;
- жіноча богадільня;
- пральня;
- морг.
Варто додати, що в стінах закладу проводилася судово-медична експертиза. Починаючи з 1874 року учні міської фельдшерсько-акушерської школи приходили в заклад на заняття.
Будівництво повітових лікарень
Воно розгортається з 1868 року, адже потреба населення в розширенні медичних послуг зростає. Вже в 1870 році організований Житомирський Комітет опікунства над хворими та пораненими. Житомирянам добре знайоме це місце. Це Житомирська міська організація Товариства Червоного Хреста.
З 1874 року почала функціонувати в Житомирі школа фельдшерів і фельдшерок-акушерок.
Якщо охарактеризувати кінець 19 століття, то Житомирська область, котра в той час входила до складу Волинської губернії, відносилася до найбідніших, найбільш відсталих країв царської імперії. Що ж вже говорити про медичну допомогу та розвиток медицини в цілому.
Ситуація дійсно була не найкращою, адже на один лікувальний заклад приходилося більше 18 тисяч осіб. В 9 повітових лікарнях обслуговувалося понад 21 тисяча чоловік. На 900 ліжок – 190 лікарень та приймальних відділень.
Якщо говорити про заклади з охорони материнства, дитинства, то на Волині їх практично не було. В нашому місті працював лише один пологовий притулок. Але які умови: всього лише 25 ліжок. Пологове відділення земської лікарні могло прийняти 15 породіль.
Житомирська обласна лікарня
Вона почала свою роботу вже в грудні 1895 році. Обласна лікарня розміщувалася в невеличкому двоповерховому будиночку, по вулиці Дівочій 3. В лікарні було 15 ліжок, амбулаторія, в якій містяни могли лікуватися на платній основі. Було важко, адже умови праці – погані, а хворих так було багато, що постало питання розширення закладу. Уже в 1898 році починає працювати поліклініка, в якій є чотири кабінети:
- отоларинголічний;
- гінекологічний;
- хірургічний;
- терапевтичний.
Вже у вересні 1937 року після створення Житомирської області, збільшилася кількість лікарень як в місті, так і в сільській місцевості. Час зрушив медицину, запустив покращення. На той час працювало близько 3,5 тисяч медичних сестер, майже 700 лікарів та 85 зубних лікарів.