Субота, 21 Вересня, 2024

Ковід-сетифікати та самоізоляція — як житомиряни зараз можуть подорожувати

Нещодавно у Європейському Союзі заявили про намір виключити Україну зі списку «зелених» або ковід-безпечних країн. Багато хто з житомирян подумав, що це означає тотальне закриття кордонів та неможливість в’їзду, але така думка – хибна. У цій статті кожен з жителів міста зможе знайти відповіді на найпопулярніші питання щодо поїздок до інших країн. Быльше на сайті zhytomyr-future.com.ua.

Які вакцини ухвалені Європейським Союзом? 

З 21 жовтня виїзд з Житомира до іншого міста можливий тільки за умови наявності паспорта вакцинації від COVID-19 або актуального плр-тесту. Багатьох містян обурило нововведення, але чи таким же чином все працює під час поїздки за кордом? 

Насправді якщо людина хоче поїхати до іншої країни, лише наявності щеплення недостатньо. Наразі Європейський Союз визнав лише 4 вакцини: Moderna, AstraZeneca, Pfizer/BioNTech й Johnson & Johnson. Хоча за кожною країною ЄС залишається право визнавати вакцинацію препаратами, які ще не отримали європейського дозволу, зазвичай громадян, що мають такий сертифікат, відправляють на кількаденний карантин (в залежності від правил окремої країни). 

Чи є країни, до яких українці можуть потрапити без вакцинації та тесту? 

На даний час така країна лише одна – це Іспанія. Таку інформацію повідомило Посольство України в Іспанії ще 27 липня. Перед в’їздом до країни необхідно заповнити формуляр санітарного контролю на сайті spth.gob.es. Після цього QR-код можуть попросити двічі – перед посадкою представники компанії перевізника та служба санітарного контролю у порту під час процедури пропуску та вже по прибуттю до Іспанії. Важливо! Інформація не стосується Канарських Островів. Щоб прилетіти у цю частину, туристу необхідно надати негативний результат тесту на коронавірус або бути вакцинованим. На відміну від більшості країн ЄС, щеплення може бути здійснене усіма препаратами з переліку доступних. 

Де достатньо лише негативного тесту на коронавірус? 

Це може бути ПЛР- або антиген-тест, що був зроблений не пізніше за 72 години та 48 годин до в’їзду відповідно. 

Є декілька країн, що готові надати житомирянам можливість їх відвідати за такої умови, проте варто пам’ятати й про їх карантинні обмеження: 

Албанія 

З 6 вересня 2021 року країна затвердила нові правила в’їзду, згідно з якими турист може надати будь-яких з наступних чотирьох документів: 

  1. Паспорт вакцинації з останнім щепленням, що було зроблено не раніше, ніж за два тижні до поїздки; 
  2. Негативний ПЛР-тест (не пізніше 72 годин) або антиген-тест (не пізніше 48 годин; 
  3. Довідка про те, що людина перехворіла на коронавірус протягом останніх 6 місяців. Це також стосується тих, хто здійснює транзит через Албанію, але від правил звільнені діти до 6-и років. 

У країні з 1 вересня запровадили комендантський час з 23.00 до 6.00. Виходити з дому на цей період заборонено, окрім роботи, потреби невідкладної медичної допомоги або екстрених потреб. Щоб отримати дозвіл, необхідно подати електронну заяву на одному з порталів Албанії, а порушення правила призведе до штрафу, що на гривні сягає 2372. Ресторани та кафе зачиняються, але працює служба доставлення. Проте завдяки цьому вдень можна відвідувати все: дискотеки, бари, торговельні центри, клініки, школи, дитячі садочки, освітні та культурні заклади, парки та фітнес-клуби, пляжі. 

Греція 

Українці потрапили у список виключень для в’їзду, проте деякі країни там залишилися. Для подорожі можна надати на вибір актуальний негативний плр- або антиген-тестом, сертифікат про перенесення хвороби або про вакцинацію. Також усім житомирянам необхідно заповнити електронну форму PLF. 

Данія 

Умови до тестів стандартні, але є ще один особливий пункт – після прибуття усі туристи мають зробити це ще раз. Це можна зробити в аеропорту (тести там безплатний), якщо подорож здійснюється літаком. При перетині сухопутного або морського кордону житомиряни повинні самостійно шукати можливості для проходження тесту – це необхідно зробити протягом доби.

Важливо! Вакцинованим пасажирам недостатньо надати паперові сертифікати про щеплення або це ж документ у застосунку «Дія», тому що Україна з Данією ще не уклали домовленість про взаємне визнання ковід-сертифікатів. Під час контролю необхідно надати EU Digital COVID certificate. 

Кіпр 

Туристи повинні заповнити Cyprus Flight Pass за добу до вильоту та надати результати двох ПЛР-тестів. Перший необхідно зробити не пізніше, ніж за 72 години до вильоту, а другий по прильоту – його вартість сягає 30-32 євро, а результат надсилається на телефон через 3 години. Люксембург 

Пасажири обов’язково повинні надати один з чотирьох документів: 

  1. Паспорт вакцинації з останнім щепленням, що було зроблено не раніше, ніж за два тижні до поїздки (приймаються виключно видані країнами ЄС або Шенгенської зони); 
  2. Негативний ПЛР-тест (не пізніше 72 годин) або антиген-тест (не пізніше 48 годин (повинні бути у перекладі на будь-яку адміністративну мову Люксембургу або англійську, італійську, іспанську чи португальську); 
  3. Довідка про те, що людина перехворіла на коронавірус протягом останніх 6 місяців. 

Від усіх зобов’язань звільнені діти віком до 12 років. 

Нідерланди 

Наразі Україна входить до списку «безпечних» країн, тому подорожувати до Нідерландів житомиряни можуть без тестів, карантину та вакцинації, але якщо це зміниться, вони надаватимуть антиген-/ПЛР-тест або сертифікат про вакцинацію. До списку доступних вакцин входять: 

  • Astra-Zeneca; 
  • Pfizer-BioNTech; 
  • Johnson & Johnson; 
  • Moderna; 
  • Serum Institute of India (Covishield); • Sinopharm BIBP; 
  • Sinovac (CoronaVac). 

Якщо подорож здійснюється літаком, пасажирам необхідно заповнити декларацію про стан здоров’я у стандартному або електронному вигляді.Її важливо регулярно носити з собою. Північна Македонія 

На вибір можна надати один з 4 документів, що були перелічені вище. Крім цього, без будь-якого з них не дозволяється відвідувати наступні заклади: кафе та ресторани, казино, торговельні приміщення. Також люди, що їх не мають, не зможуть брати участь у масових заходах, наприклад, святкуваннях весілля, дня народження, хрещення, концерти, семінари, тренінги, майстер-класи, конференції, спортивні матчі тощо. Виняток – заходи, де менш як 30 людей. Перевірка проводиться працівниками закладів. 

Португалія 

Перед в’їздом до країни пасажирів зобов’язують заповнювати Passenger Locator Card. Вимоги до тестів класичні, сертифікати про вакцинацію приймаються лише ті, що були згенеровані у додатку «Дія». Вони можуть бути в електронному або паперовому вигляді. 

Словенія 

Важливо, що є ймовірність неприйняття тестів, зроблених в Україні, тому що на національному сайті у переліку країн, з яких приймають тести, немає України. Угорщина Якщо житомиряни перетинають кордон з Угорщиною автівкою, поїздом чи паромом, надавати ні сертифікату про вакцинацію чи перенесення хвороби, ні негативних тестів не потрібно. В той самий час, подорож літаком передбачає наявність одного з цих чотирьох документів. Також результати тестів можуть додатково вимагати прикордонники при перетині кордону наземним транспортом з метою транзиту. Швеція 

  • Негативні тести на коронавірус (ПЛР чи антиген) мають особливі вимоги: ФІО та дата народження особи, що проходить тест, інформація про момент проходження тесту, хворобу та збудник інфекції, його тип, ім’я, номер телефону, адреса того, хто видав сертифікат/адреса лабораторії. Дані повинні бути перекладені шведською, англійською, французькою, датською чи норвезькою мовами. 

Наступні країни заявили про стандартні вимоги до тестів при перетині кордону житомирянами: 

  • Болгарія; 
  • Боснія і Герцеговина; 
  • Вірменія; Грузія; 
  • Молдова; 
  • Хорватія; 
  • Чорногорія; 
  • Швейцарія; 
  • Франція; 
  • Туреччина; 
  • Сербія

До яких країн житомиряни можуть в’їхати з вакциною від CoronaVac?

Жителі міста, вакциновані CoronaVac, потрапили у незручне положення. Під час перетину кордону багатьох країн прикордонники не визнають щеплення цим препаратом та туристів можуть зобов’язати проходити карантин. Але є деякі, що допускають такий сертифікат у подорожуючих. 

Австрія 

Останнє щеплення повинно бути виконано не раніше, ніж за 14 днів до перетину кордону. Мова сертифікату повинна бути англійською або німецькою, а він сам має містити наступну інформацію: кількість зроблених доз, тип вакцини. Завчасно треба заповнити формуляр Pre-Travel-Clearance – PTC (не пізніше, ніж з три доби). 

Естонія 

Україна зараз не знаходиться у зеленому переліку країни, тому всі туристи повинні надавати тести або сертифікати про вакцинацію/одужання. Окрім цього, заповнюється коронавірусна декларація. Щеплення може здійснюватися будь-якими вакцинами, що офіційно використовуються в інших країнах. Подорож до країни для невакцинованих житомирян дозволена лише з поважних причин. 

Словаччина 

Раніше ця країна була закрита для українців як туристичний об’єкт, але з 21 липня цього року з’явилася можливість перетинати кордон для українців, що вакциновані повністю (з моменту останньої дози повинно пройти 14 днів, мови сертифікату – англійська, чеська або словацька. Перед в’їздом важливо зареєструватися на порталі https://korona.gov.sk/en/ehranica/. Невакциновані житомиряни також можуть відвідати країну, але за умови відбування 14-денного карантину (його можна припинити виконавши тест, але така можливість з’являється тільки на 5-ий день). Якщо подорож здійснювалася літаком, після посадки необхідно заповнити форму https://www.mindop.sk/covid/forms/edit/7c3c582fc647e65f46fe92e3cccaa4441730. Норвегія 

У Норвегії приймаються усі сертифікати, що були згенеровані у застосунку «Дія». Також перетинати кордон можуть ті українці, що протягом останні 6-и місяців перехворіли на коронавірус. Але внесення цих даних до «Дії» у поки що у проєкті. Фінляндія 

Раніше невакцинованим житомирянам також було дозволено відвідувати країну з туристичною метою, але зараз для них є можливість приїздити тільки за поважних причин. Курс вакцинації повинен бути повним, а за моменту останньої дози має пройти не менше двох тижнів. 

Список країн, що визнають вакцини за Європейським стандартом 

Лише сертифікати, що згенеровані у застосунку «Дія» приймають: 

  • Латвія; 
  • Румунія; 
  • Мальта; 
  • Чехія; 
  • Португалія. 

Достатньо паперового сертифіката міжнародного зразка: 

  • Німеччина; 
  • Польща; 
  • Франція; 
  • Чехія. 

При в’їзді до Бельгії та Італії додатково до сертифікатів про вакцинацію потрібно надати негативні актуальні ПЛР- або антиген-тести. 

Що загрожує українцям, якщо ЄС ухвалить рішення про виключення із «зеленої» зони 

Нещодавно речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко роз’яснив, що це означає. Передусім таке рішення – це не зобов’язання змінити правила перетину кордонів, а лише рекомендації для країн, що є членами Європейського Союзу. Кожна з держав окремо приймає рішення на національному рівні. Представник зазначив, що закриття кордонів, ймовірніше за все, не буде, але обов’язкова умова – вакцинація. Крім того, Олег Ніколенко спростував міф про те, що при виключенні України зі списку ковід-безпечних країн автоматично означає скасування безвізового режиму.

Також списки переглядаються кожного тижня, тому, якщо ситуація у країні зміниться на краще, вона повернеться до «зеленого» переліку. Тим часом зараз під час придбання квитків на житомирському вокзалі у пасажирів завжди питають, чи мають вони підстави для в’їзду до конкретної країни. Це може бути запрошення на роботу та навчання або відповідні візи, що оформлюють на їх підставі. А на автовокзалі у місті встановили мобільний пункт, де усі бажаючі можуть зробити експрес-тести на ковід. Його вартість складає 300 грн, але результат підходить тільки для міжрегіональних поїздок та з ним можна дістатися до Києва. Житомирянам, що хочуть пройти тестування, варто знайти список лабораторій міста які мають право передавати результати у додаток «Дій вдома».

Він постійно оновлюється та є у відкритому доступі в Інтернеті.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.