«Водонапірна вежа» є візитівкою нашого міста, це пам’ятка архітектури місцевого значення. Її побудували ще в 1898 році, але 31-метрова башта в цьому році так і не дочекалася обіцяної місцевою владою реставрації. Детальніше про майбутнє житомирської «родички» Пізанської вежі розповість Житомир Майбутнього.
Безкоштовні екскурсії
Це одна з окрас нашого міста. Біля Водонапірної вежі розташована будівля Житомирської обласної філармонії ім. С. Ріхтера, музичне училище ім. В. Косенка. Поряд з баштою розташована кав’ярня «Кава Ріхтера», містянам подобається смакувати ароматні напої, маючи такий вид.
З травня цього року розпочалися безкоштовні екскурсії по будівлі. Їх вже відвідало близько 100 людей. Аліна Кундіч (представниця установи) займається формуванням груп, розповідає про визначне місце нашого міста у вільний час від роботи. Вона розповідає, що відвідувачам варто розуміти, що всередині вежа не така, як можна собі уявити. Аліна Кундіч зазначає, що є бруд та пил, але є і краса, яку треба вміти побачити.
Очікуваним процесом була реконструкція будівлі, котра не використовується, але має значний туристичний потенціал. Цікаво, що навіть міжнародні партнери готові були допомогти, але перший крок має зробити наше місто, відповідно, Житомирська міська влада. Через пандемію коронавірусу довелося зекономити на даному проєкті.
Початок реконструкції
Нагадаємо, реконструкцію Водонапірної вежі мали розпочати ще в лютому 2020 року. В планах було опорядження фасаду та заміна дверей, віконних блоків.
На другому поверсі будівлі є чимало невеликих кімнат. Як зазначав Борис Пахолюк, є ідеї, як використати такий простір. Досі команда шукає відповіді, як можна грамотно та раціонально наповнити 2-5 поверхи. Головний орієнтир пошуків – інтерес користувачів.
Борис Пахолюк ділився, що на останньому поверсі планується створення інтерактивного майданчика типу інтерактивного музею міста. При цьому процесі будуть активно застосовувати сучасні інформаційні технології. Житомирська міська рада мала виділити 8 млн. гривень.
Ціна реставрації
В 2020 році планувалася реконструкція Водонапірної вежі. Варто відмітити, що вже і проєктно-кошторисна документація, концепція готові. Для проведення робіт з реконструкції необхідно 10,5 мільйона гривень. В дану суму включається:
- відновлення інженерних комунікацій всередині вежі;
- відновлення фасаду;
- реставрація мідної покрівлі;
- заміна вікон та дверей.
Передбачено створення в Водонапірній вежі на першому поверсі туристично-інформаційного центру. Окрім цього, проєктом реконструкції закладена невелика конференц-зала з вуличною терасою. Це в цілому багатофункціональний простір для відеозйомок, лекцій, мистецьких подій.
Ремонт своїми силами
Інтерес до даного об’єкту дійсно виріс. Саме тому, за словами Бориса Пахолюка, житомирян запитали, чи готові вони своїми руками та грошима підтримати акцію, направлено на ремонт вежі. Досить приємно, що містяни підтримали дану ініціативу, більше 40 волонтерів погодилися допомогти, при цьому жодної копійки, гривні не взято. «GIZ» допомогло придбати все необхідне для внутрішніх ремонтних робіт.
«GIZ» є німецькою урядовою компанією, котра виділила 1 000 євро у вигляді технічної допомоги. Мова йде не про гроші, а про надані матеріали та обладнання, засоби індивідуального захисту для волонтерів, котрі працювали.
Борис Пахолюк розповів журналістам «Житомир Інфо» про роботу волонтерів. Вони не займалися складним інженерним втручанням, натомість їх робота була направлена на розчищення внутрішнього простору будівлі. Вони виконали колосальну роботу.
- Вигребли старе сміття.
- Винесли старі, не придатні для користування меблі.
- Зайнялися підлогою: вирізали старі шматки, небезпечні для відвідувачів, замінили на старі дошки (якісні та безпечні).
- Застелили в місцях без підлоги ОСБ.
- Відновили внутрішнє освітлення.
Незважаючи на те, що опалення, чи водопостачання у Водонапірній вежі немає, після проведених робіт всередині можна проводити культурні заходи.
Перспективи використання Водонапірної вежі
Директор комунальної установи «Агенція розвитку міста» зазначає, що у Водонапірній вежі можна проводити культурні вечори, використовувати даний простір для креативу та мистецтва. Першою акцією, котру планують провести, є відкриття 18 грудня, в п’ятницю, культурно-мистецької виставки.
Борис Пахолюк запрошує житомирян прийти 18 грудня о 17:00 на безкоштовну мистецьку виставу, котра відбудеться в славетній Водонапірній вежі.
Ініціатором виставки став Ілля Грицанюк, представлятиме свої роботи житомирська художниця Галина Готшалк. Містяни зможуть оцінити роботи зі скла, авторську техніку. Передбачено досить різноманітне та приємне дозвілля для містян. Це буде невелика вечірка з діджеєм просто неба та кілька приємних сюрпризів від організаторів.
Житомиряни зможуть відвідати літературний вечір, насолодитися поезією, де талановиті містяни читатимуть вірші, або уривки власної прози. Кожен має змогу прийти не тільки послухати, але й прийняти активну участь – зачитати свої роботи. Планується створити максимально комфортну, домашню атмосферу, з гарячим чаєм та частуваннями. Кожний відчує контраст між витонченістю, культурою, історією, стане частиною вежі.
Протягом тижня проходитиме виставка, тому якщо не має змоги прийти в п’ятницю, можна зайти іншого дня.
Проведення мистецьких заходів
Простір водонапірної вежі можна та потрібно використовувати для проведення мистецьких заходів. Варто лише звернутися до КП «Агенція розвитку міста». Заклад розташований за адресою: вул. Покровська, 4, 2 поверх (графік роботи: пн-пт – 9:00-18:00, сб-нд – вихідні).
Житомирянам хотілося б, щоб у Водонапірної вежі з’явився шанс на те, щоб стати туристичним об’єктом нашого міста. Все можливо. Водонапірна вежа може стати багатофункціональним простором, куди приходитимуть не тільки містяни, але й гості нашого міста.