Четвер, 28 Березня, 2024

Історія садиби в Яроповичах Житомирської області та шлях збереження спадщини регіону

Чи знали ви про садибу в старовинному селі Яроповичі Андрушівського району? На картинах художника Олега Литвиненка, наприклад, можна побачити маєток. Вперше про село згадали ще в 1160 році під назвою «град Ярополч». Через монголо-татарські навали село довго пустувало. З 1609 року все змінилося. Всього за 6 км від села знаходиться пасажирський зупинний пункт Яроповичі, відкритий в 1936 році. Житомир Майбутнього розповість історію садиби Житомирської області, проведе віртуальну екскурсію по старовинному маєтку.

Село Яроповичі

Відомо, що з 1609 року спустошене урочище Ярополч належало Ходорківським маєтностям шляхтичів Тиш-Биковських. Наступний власник в історичних згадках — Станіслав Тиш-Биковський, а з 1740 року в минулому пустка перетворилася на заселене село з 56 дворами. Саме тоді побудували першу дерев’яну церкву Святого Дмитрія.

Гродський суддя і власник села Яроповичі Каетан Росцішевський після смерті коханої дружини зрікся світського життя, після чого прийняв духовний сан. В 1971 році Каетан подарував село Домініканському монастирю у Ходоркові (цікаво, що він сам його і заснував).

Найбільш заможною родиною землевласників Яроповичів довгий час залишалася родина Тржецяків. Міхал Юзеф Тржецяк був одним з фундаторів костелу Святої Софії у Житомирі. В архівах є інформація про останнього власника Яроповицького маєтку з даної заможної родини. Відомо, що Титус Тржецяк жорстоко поводився з кріпаками та підданими.

В 1859 році чоловік продав маєток Сигізмунду Котюжинському. Ігор Довбиш в публікаціях розповідав про вартість такої покупки. В той час Титус Тржецяк отримав 200 000 рублів сріблом за 12 тисяч моргів землі, при цьому більшу половину площі складали ліси.

Нові власники

Чоловік відразу розпочав бурхливу підприємницьку діяльність, почав будувати цукрові заводи, беручи кошти в кредиторів. Через боргові зобов’язання довелось продати маєток в Яроповичах за 462 тисячі рублів, а першим власником став швейцарський купець, промисловець Габріель Єнні. Відомо, що його заможна швейцарська родина в першій чверті 19 століття оселилася в Україні, почала займатися бізнесом у Бердичеві та в Одесі.

Село Яроповичі зазнало змін, значно виросло завдяки діяльності Габріеля Єнні. Маєток належав його родині до 1903 року, далі передавався від одних власників до інших. В 1920-х роках в садибі відкрили школу, а з 1941-1943 роках в стінах будівлі знаходився німецький госпіталь. Потім шкільне навчання знову відновили до 2008 року, а згодом школа переїхала в нове приміщення.

З того часу садиба з кожним роком все більше руйнується, але завдяки допомозі небайдужим, меценатам і громадським організаціям має шанс на реконструкцію і збереження.

Як потрапити в садибу?

Варто додати, в загальнодоступній групі у ФБ: «Старовинні маєтки Житомирщини: історія, архітектура, сучасний стан» зібрана повна інформація про історію садиби з актуальними реквізитами для допомоги. Фото теж взяті з даної групи.

Журналістка Житомир Майбутнього поспілкувалася з адміністратором спільноти, з’ясувавши наступне:

«Добрий день! Ми дуже раді, що Вас зацікавила наша садиба. Періодично на сторінці садиби з’являються історичні нариси з її історії. Можете з ними ознайомитися, якщо перегляните сторінку до кінця. Екскурсії по садибі проводимо переважно  у теплу пору року. Екскурсії безкоштовні (окрім туру «Забутими панськими маєтками»), але можете зробити добродійний внесок на відновлення садиби. Окрім того, можна підписатися на Patreon. Щороку проводимо, за участі волонтерів та всіх небайдужих громадян, садибні толоки»

В спільноті у ФБ додані відповідні фото проведених садибних толок, а також інших заходів, направлених на порятунок маєтку в стилі українського бароко. Разом можна врятувати маєток Катюжинських-Єнні, одну з пам’яток Житомирщини.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.