Вони стосуються назви міста. Дійсно, містяни погодяться з тим, що Житомир – це чудова назва, але далеко не всі знають про її походження. Цікавими історіями, найвідомішими легендами поділиться Житомир Майбутнього.
Легенда 1
Аскольд і Дір любили свого радника – Житомира, старенького дідуся. Він навчав їх жити мирно та дбати про державу, виростив. Після смерті руських князів, радник з тяжким смутком у серці зібрав воїнів та пішов у ліси древлянські. Він проходив гущі, чагарники, а долині між річками, на березі Тетерева зупинився. Саме тут заклали поселення, назвавши місто на честь радника Житомира.
Історичні довідки вказують на те, що з давньоруських джерел місто іменується як «Житомль». Тобто зберігається характерний присвійний суфікс «-ль». Короткою формою повного імені Житомир може бути Житом.
Легенда 2
Друга легенда трохи інша, в ній місто також заснував Житомир – руський дружинник київських князів Аскольда та Діра в 884 році. Її записав священник Микола Трипольський, котрий був істориком 19 століття. За легендою, він сховався в лісах, не бажаючи служити князю Олегу, обравши високу скелю в місці злиття рік Кам’янки та Тетерева.
Житомиру прийшло по душі глибоке урвище над Кам’янкою (близько 30 метрів). Саме там він побудував дерев’яний замок, відомий сучасному поколінню, як Замкова гора з розташованим філіалом обласного архіву.
Легенда 3
Третя легенда розповідає про поселення племені житичів, котрі входили в племінний союз древлян. Павло Йосиф Шафарик, чеський вчений-славіст переконує в даній версії походження назви древнього городища – майбутнього Житомира.
Плем’я житичів займалося хліборобством, вирощувало жито, ячмінь. Про місто в ті часи, за легендою, говорили «мир житичів». Тож, можливо, дійсно Житомир є скороченою назвою такого поняття, котре символізувало мирне спокійне життя.
Варто додати, що в 945 році на території всієї древлянської землі спалахнуло повстання. В Іпатіївському літописі ці події описані. Після цього древлянські землі поповнили склад володінь Київської Русі.
Таємниці походження назви міста
Дослідники вважають, що в 8-9 столітті виникло наше місто. Це був центр одного з давньоруських племен. Про них писали у літописі 1240 року, називаючи «житичами». Тож назва дослівно звучить як «мир (місто) житичів».
За іншою версією, місто засноване радником київських князів Аскольда і Діра. Його звали Житомиром. Після того, як загинули князі, він не захотів служити князю Олегу, наступнику, тому пішов лісами зі своїм військом, заснувавши нове поселення.
Перша літописна згадка
Вона датується 1240 роком, в літописі описується про похід на захід війська Батия (події розгортаються після розгрому Києва). В цей період Житомир розорили, зруйнували монголо-татари. При чому це повторилося ще декілька разів, включно до 17 століття.
Тож є три основні легенди, з яких витікає походження назви нашого міста. Яка правдива, кожний обирає сам, мабуть та, котра ближче. Ця сторінка історія не має точної відповіді, лише легенди, оповиті ореолом таємничості.