Субота, 27 Липня, 2024

Естетика забутого: історія костелу і каплиці Святого Миколая

Каплиця святого Миколая в нашому місті має вигляд закинутої та давно забутої будівлі. Чимало житомирян не знають її історію, та просто проходять повз, навіть не задумуючись, що костелу вдалось пережити. Детальніше про естетику забутого розповість Житомир Майбутнього.

Пам’ятка архітектури місцевого значення

На Охрімовій горі доживає віку покинута та забута пам’ятка, мова йде про каплицю Святого Миколая. Вона знаходиться в центральній частині нашого міста, недалеко від Покровської церкви (серед нової забудови, корпусів заводу УТОС).

За легендою, її побудували на місці фундаменту древнього костелу Святого Миколи. Костел в свою чергу знищили козаки в 1651 році. За історичними даними, в 15 столітті життя в Україні було спокійним, мирним, в цей період Житомир знаходився під владою Великого князівства Литовського. Трохи згодом на пожертви села Попівка в нашому краю побудували костел Святого Миколая.

Християни вірили в чудотворця Святого Миколая. Його вважали покровителем купців та дітей, моряків. Трохи згодом селище, котре пожертвувало кошти, приєдналося до костелу, платило медову данину. Вже наприкінці 15 століття ситуація змінилася, татари знищили костел – місце віри та спокою. Дзвін, залишений від костелу, встановили у вежі Житомирського замку. Саме звідки містяни подавали сигнал про небезпеку.

Фундамент костелу

Його виявили наприкінці 19 століття. Дослідники по знайденому фундаменту припустили, що костел був дерев’яним. В 1788 році на цій же території, на Охрімовій горі (територія стародавнього католицького кладовища) побудували каплицю. Витримали архітектурний стиль бароко, але ім’я архітектора ні в яких історичних пам’ятках не зазначено.

Ділянку згодом викупила польська громада, і вже в 1801 році відкрили нове Польське кладовище. Згодом на цвинтар перенесли останки людей, захоронених в склепах.

Поховання масових жертв репресій

На Охрімовій горі в 1918 році більшовики таємно заховували мирних жителів Житомирщини. Дійсно страшно, але на кістках захованих жертв масових репресій побудували промислові корпуси «Червоного цвяха».

В цей час в каплиці Святого Миколая знаходився клуб артілі, після чого створили УТОС (Українське товариство сліпих).

Житомир є містом, багатим на старовинні, архітектурні пам’ятки. Не всі знаходяться на видноті, деякі з них сховані від стороннього ока, «загублені» від місцевою влади. Саме так можна охарактеризувати старовинну каплицю Святого Миколая.

Чи можлива реставрація

Варто додати, що в 2018 році до Житомирської міської ради надійшла петиція, в якій житомиряни просять підтримати ініціативу, розпочати роботи з реставрації каплиці. Автором є Андрій Шмідт, котрий опублікував петицію, але яка набрала лише два голоси. Тож поки житомиряни не захочуть щось змінити, зберегти історичну пам’ятку місцевого значення, нічого не вийде.

Костел Святого Миколая дійсно є пам’яткою місцевого значення, котру нажаль забули. В руїнах зберігається історія, ходять легенди. Але час нікого не щадить, тож каплиця забута, закинута та занедбана, доживає останні роки.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.